02.08.2018
Karel Horník

H2Ospodaření s vodou v Liberci

Ve středu 1. 8. 2018 proběhl v budově historické radnice kulatý stůl s názvem: Hospodaření s vodou v Liberci. Kulatého stolu se zúčastnili odborníci, kteří společně diskutovali o možnostech, které se ve specifickém území Liberce nabízí.

 

 


V posledních dnech, kdy teploty neklesají pod 30 °C, se zadržování vody v krajině i ve městě stává mnohem aktuálnější. I to byl důvod, proč se město rozhodlo téma začít řešit. Liberec díky své poloze a Jizerským horám může oproti jiným městům velice dobře pracovat s okolní přírodou, díky tomu je vhodné podporovat vznik malých vodních nádrží, koupališť a malých vodních ploch. Město na projektech, které navrací zeleň zpět do ulic, již pracuje. Jedním z dobrých příkladů je projekt BIDELIN, jehož cílem je vypracovat územní studii zeleně pro město Liberec, a poskytnout tak dostatečnou argumentaci pro ochranu zeleně na území měst. Ve městech se nachází velký podíl zpevněných ploch, které mají dopad na celkové mikroklima území, a právě přehřívání zpevněných ploch způsobuje vyšší průměrnou teplotu ve městech, které jsou pak právem nazývány jako „tepelné ostrovy“.

Další ze zajímavých podnětů, které zazněly, bylo zaměřit se na vypouštění vody do městských kanalizací. Dnes je trend vypouštět co nejmenší množství vody, ale město stále v některých případech povoluje realizaci staveb bez nutnosti zasakování. Mělo by se jednat o automatickou záležitost, kdy je potřeba zajistit, aby nedocházelo k vypouštění vod do kanalizace.

Opomenuty nebyly ani zelené střechy na městských budovách, které mají v takovýchto teplotách hned několik výhod, nejen že pomáhají udržet vodu v místě, ale také eliminují přehřívání střech v parných dnech, produkují kyslík nebo například fungují jako tepelná a zvuková izolace.

Jelikož během jednoho kulatého stolu není možné vytvořit a jasně definovat řešení celé situace, shodli se odborníci i zastupitelé, že v setkávání budou i nadále pokračovat a toto téma budou v Liberci rozvíjet dál.

Statutární město Liberec připravilo tuto akci v rámci projektu Zefektivnění strategického plánování a rozvoj MA21 statutárního města Liberec

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.