23.11.2018
PhDr. Mgr. Ivan Langr

Pozor na okrádání přes telefony!

Jediný telefonát se před Vánocemi může hodně prodražit.

 

Miladu chtěli okrást po telefonu! Na tohle pozor, radí policie.

Policie varuje před organizovaným gangem, který v předvánoční době zneužívá důvěřivosti seniorů a připravuje je o celoživotní úspory. Případy se objevují po celé republice. Teď se gang soustřeďuje na Liberecko, kde kriminalisté vyšetřují už deset případů, škoda je téměř čtyři miliony korun.

Jednou z obětí, kterou si gang vytipoval, je 82letá paní Milada z Držkova na Jablonecku. Mužský hlas se jí do telefonu představil jako její vnuk a začal ženu citově vydírat. "Řekl mi: 'Babi, já potřebuji půjčit peníze!' A já povídám: 'A kolik?' Odpověděl, že 700 tisíc," říká paní Milada. Podvodník jí tvrdil, že potřebuje něco okamžitě zaplatit. Žena mu řekla, že tolik nemá. A tak podvodník pohotově zkoušel něco jiného. Paní Milady se ptal, jestli prý nemá nějakou nemovitost nebo šperky, které by mohla zastavit. "Řekla jsem mu: 'Ty jsi se zbláznil'!" vypráví důchodkyně. A udělala dobře. Šla se poradit se synem a ten vše ověřil u pravého vnuka.

Další senioři už takové štěstí neměli. "Jenom v rámci našeho kraje máme oznámeno deset případů. Škoda je vysoká, blíží se částce čtyř miliony korun. V jednom případě žena volajícímu předala finanční částku 380 tisíc korun," sdělila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policie varuje seniory a jejich blízké, aby byli velmi opatrní. "Přijde advent, doba Vánoc. Předpokládáme, že intenzita těch telefonátů samozřejmě naroste," upozorňuje Suchánková.

Zdroj: TN.cz (původní zpráva zde)

Datum vydání: 22. 11. 2018

Autor: Ivan Berka

Nastavení cookies