23.06.2015

Hladinu liberecké přehrady rozčeřily dračí lodě

Osm posádek v lodích s dračí hlavou na špici a ocasem na zádi v sobotu 20. června změřilo síly na harcovské přehradě. Závody dračích lodí o putovní pohár města Liberce, nazvaný Liberecký drak, se tady uskutečnily již posedmé.

Letošní ročník vyhrál tým Pirátů z Benteleru. Dvou set metrovou trať zvládla posádka za 51 sekund. Putovní pohár převzali zkušení borci z rukou náměstka primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivana Langra. Vlastní tým tradičně sestavil i liberecký magistrát či zoologická zahrada, která se svým týmem Tygři ze ZOO vybojovala třetí místo. Město dojelo osmé. Z druhé příčky se radovalo družstvo Wüstenrot. Za mocného povzbuzování diváků se poté týmy utkaly ještě na dráze o délce jednoho kilometru.

Pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny, kde má 2 000 let dlouhou tradici. Lodě, které svým tvarem a vzhledem uctívají čínského boha vod – draka, jsou dlouhé 12,5 metrů a váží zhruba 250 kilo. Posádku tvoří až dvacet pádlujících závodníků, bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu a kormidelníkem stojící na zádi a řídící směr. Do České republiky se tento sport dostal poprvé v roce 1998.

Text a foto: Jan Král

 

 

Nastavení cookies