30.04.2014

Studenti v Domově mládeže na Zeyerově ulici minimálně ještě jeden rok zůstanou

Slib studentům z libereckého internátu na Zeyerově ulici, že minimálně ještě příští školní rok se odtud stěhovat nebudou, přinesla debata primátorky Liberce Martiny Rosenbergové, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a krajské radní Aleny Losové s dětmi a pedagogy přímo ve zdech domova mládeže. /FOTOGALERIE/

Primátorka města Liberce Martina Rosenbergová, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho náměstkyně pro školství Alena Losová se sešli v úterý 29. dubna se studenty a pedagogy Domova mládeže na Zeyerově ulici v Liberci ke společné debatě nad dalším osudem tohoto rodiči i dětmi oblíbeného internátu. Bouři nevole totiž vyvolal mezi studenty záměr vedení Libereckého kraje, který domov zřizuje, internát zrušit a jeho obyvatele přestěhovat do ubytovny v Truhlářské ulici, jež právě prochází rekonstrukcí.

Vedení kraje záměr z programu zastupitelstva stáhlo a bude jej podle hejtmana znovu projednávat na svém červnovém zasedání. Zoufalí studenti i pracovníci domova mládeže se mezitím s prosbou o pomoc obrátili na primátorku Martinu Rosenbergovou. Město totiž celý rozlehlý areál vlastní.

„Několik let jsem tady pracovala. V internátu znám každý kout, vím, jací zde žijí studenti. Je to moje srdeční záležitost. Nemám větší přání, než aby internát i nadále sloužil žákům, kteří jsou tu spokojení a našli v tomto krásném areálu svůj druhý domov,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová. „V současné době město usiluje o to, abychom z internátu sňali břímě zástavy. Potom bude Liberecký kraj prvním, komu bychom domov mládeže nabídli k odkupu. Tím by mohl padnout jeden z důvodů, proč kraj chce děti odtud přestěhovat,“ doplnila.

Hejtman Martin Půta vysvětlil studentům a pracovníkům domova mládeže, že Liberecký kraj má celkem 18 ubytoven pro středoškoláky, ale jejich naplněnost dosahuje jen zhruba padesáti procent. Jak řekl, je povinností Libereckého kraje jako dobrého hospodáře neplýtvat veřejnými prostředky, a přizpůsobit kapacity v internátech skutečnému zájmu studentů o ubytování.

„Navíc nám nabídla technická univerzita, že na kraj bezúplatně převede ubytovnu ve Vesci,“ řekl hejtman. K tomu dodala náměstkyně pro školství Alena Losová, že počty žáků, ubytovaných na internátech Libereckého kraje, od roku 2009 neustále klesají. Na ubytovny by se vešly necelé 3 tisíce žáků, ale dnes jich tam žije jen 1.400. Provoz poloprázdných budov tak stojí Liberecký kraj zbytečné peníze.

Studenti se ale proti stěhování do Vesce důrazně ohradili s tím, že do centra i do škol, kam chodí, to mají ze Zeyerovy ulice nesrovnatelně blíž. Vedoucí školní jídelny Jana Záleská k tomu připomněla, že internát v ulici Zeyerova nabízí víc než jen postel k přespání. „Máme vlastní kuchyni, kdežto Vesec jen jídelnu, tedy výdejnu jídla. A k tomu je i naše jídelna nepoměrně větší, Vesec má jen 50 židlí, kdežto u nás si může ke snídani sednout najednou až 150 studentů,“ zdůraznila Jana Záleská.

Rozlehlý areál v Zeyerově ulici poskytuje žákům také spoustu možností smysluplného trávení volného času. Má nejen velkou zahradu, ale například i tenisové kurty. V porovnání se Zeyerovou ulicí je Vesec podle studentů jen panelovým domem, pouhou ubytovnou k přespání.

„Rodiče nám spílají, že nevědí, co bude dál. Nepřejí si, abychom s jejich ratolestmi šoupali z ubytovny na ubytovnu. Tak raději dají své děti rovnou jinam,“ řekla Jana Záleská. „A my nevíme, co jim odpovídat, sami jsme v nejistotě,“ doplnila.

Vychovatel Antonín Nosek vyčetl vedení Libereckého kraje, že internátu oznámilo svůj záměr domov mládeže v Zeyerovce zrušit velice pozdě. „Říci nám to dva a půl měsíce před koncem školního roku nebylo fér,“ prohlásil.

Hejtman Martin Půta uvedl, že o záměru přestěhovat děti jinam budou zastupitelé znovu jednat až v červnu. Přesun studentů do konce letních prázdnin kraj už tedy nestihne. Ještě celý příští školní rok tak studenti v internátu v ulici Zeyerova podle hejtmana zůstanou. „Nemůžu ale nikomu slíbit, že Liberecký kraj zachová domov mládeže na této adrese i pro následující léta,“ podotkl hejtman.

„Zeyerka je jedno z nejlepších ubytovacích zařízení v kraji. Studenti, kteří zde žijí a vyrůstají, jsou žáky maturitních oborů. Naopak v Truhlářské žijí hlavně učni, a ti utíkají k nám,“ poznamenal maturant Martin Šíp. „Nikoliv Truhlářská, ale Zeyerka je budoucnost,“ dodal.

Zamyslet se nad tím, jak naložit se všemi třemi ubytovnami, Truhlářskou, Zeyerovou a Vescem, dostal jako úkol od hejtmana ředitel Domova mládeže v Zeyerově ulici Josef Mužíček. Jak hejtman zdůraznil, na názor ředitele při rozhodování o budoucnosti ubytoven spoléhá a bude pro něj směrodatný.

„Pomůžeme vám, abyste tady mohli i nadále žít,“ slíbila studentům v závěru besedy primátorka.

Současný domov mládeže byl postaven v roce 1899. Původně sídlily v jeho zdech chudobinec se starobincem, v roce 1953 začal sloužit areál jako koleje pro studenty nové liberecké vysoké školy. Od konce padesátých let se stal objekt domovem mládeže pro středoškoláky. Nyní je zde ubytováno kolem 300 studentů, což představuje naplněnost internátu na 79 procent.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies