22.11.2012

Víte, jaký svátek připadá na 25. listopad? Je to Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách

K novějším světovým svátkům patří Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách. Valné shromáždění OSN jej totiž vyhlásilo až 25. listopadu roku 1999.

Od té doby si každý rok 25. listopadu lidé po celém světě připomínají, že v řadě zemí má žena i v 21. století pořád stejnou hodnotu jako neživá věc.

Nejen v afrických zemích dodnes zachází mužská populace se ženami jako s něčím méněcenným. Násilí na ženách nemá tak podobu jen ženské obřízky, nesvobody a tvrdě budované závislosti na pánovi tvorstva – muži. Objevuje se i v civilizovaných zemích, Evropě nebo Spojených státech amerických, tedy tam, kde se často chlubí rovnocenným postavením mužů a žen ve společnosti.

I ve vyspělých zemích se například množí případy žen, týraných jejich partnerem. A pokud žena nemá kam od svého trýznitele odejít, nezbývá jí než násilí za zavřenými dveřmi bytu od svého manžela či přítele snášet dál. A to může skončit až tragicky.

Na fakt, že jsou ženy stále ještě po celém světě mučeny a fyzicky i psychicky týrány, upozorňuje poměrně mladý světový svátek, Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách. Připadá na 25. listopadu. Valné shromáždění OSN jej poprvé vyhlásilo až v roce 1999.

 „Agresivity mezi lidmi rok od roku přibývá. Násilí se tak pro mnoho žen i ve střední Evropě stává součástí jejich života. Je mi moc líto, když se dozvím o nějakém zvlášť krutém případu domácího násilí. Myslím si, že každá žena by si měla i v té zdánlivě bezvýchodné situaci zachovat vlastní důstojnost. Měla by v sobě sebrat odvahu a tyranovi se vzepřít. Dnes už se ani nemusí bát, že by skončila na ulici. Podle zákona lze násilníka na nějakou dobu vykázat z bytu, i když je jeho. Ženám ve složité situaci mohou navíc poskytnout zázemí azylové domy,“ řekla primátorka Liberce Martina Rosenbergová. „Důležité je nemlčet a se svým problémem se svěřit svému okolí, případně policii,“ dodala.

Rezoluce OSN při příležitosti vyhlášení mezinárodního dne vyzvala v roce 1999 vlády států i mezinárodní a nevládní organizace k aktivitám na zvýšení obecného povědomí o násilí na ženách. Ženské organizace si násilí na ženách připomínají již od roku 1981. Datum je spojeno s brutální vraždou tří sester Mirabalových v roce 1960. Odpůrkyně tehdejšího diktátorského režimu v Dominikánské republice byly úkladně zabity na příkaz vládce země Rafaela Trujilla. Tento čin vyvolal ostrou reakci veřejnosti a přispěl nakonec k pádu samotného diktátora.

V prosinci roku 1993 také jako reakci na tuto událost přijalo Valné shromáždění OSN Deklaraci za odstranění násilí na ženách.

Text: Zuzana Minstrová

Nastavení cookies