10.10.2013

TyfloCentrum slavilo desáté narozeniny okénkem do života zrakově postižených

Zájemci si v rámci dne otevřených dveří mohli prohlédnout zázemí TyfloCentra a také vyzkoušet nejrůznější pomůcky pro lidi se zrakovým handicapem. /FOTOGALERIE/

Skutečnost, že lidé nevidí, neznamená, že nevnímají okolní svět a nechtějí být jeho součástí. S tímto mottem v Liberci už deset let funguje obecně prospěšná společnost TyfloCentrum, které slouží jako centrum denních služeb právě pro zrakově postižené. Jubilejní narozeniny se ve čtvrtek 10. října nesly v duchu dne otevřených dveří, kdy se zájemci mohli dozvědět vše o práci se zrakově postiženými a rovněž si na vlastní kůži vyzkoušet jejich pomůcky.

I proto bylo lákadlem dne otevřených dveří heslo „můžete vidět, jak jiní nevidí“. Návštěvníci měli v zázemí TyfloCentra k dispozici kompenzační pomůcky a simulační brýle, díky nimž si každý mohl snadno ověřit, jaké je to sledovat svět s tou či onou zrakovou vadou. Zájemci se samozřejmě mohli seznámit i se službami, které TyfloCentrum nabízí a jako bonus měli možnost nahlédnout do každodenního života zrakově handicapovaného, ať už hrami pro nevidomé nebo chůzí se slepeckou holí. Bez obvyklých obrazových vjemů si také mohli zařádit v keramické dílně nebo u tzv. showdownu – slepecké alternativy stolního tenisu. Všichni, kdo dorazili, se zároveň přesvědčili o tom, že i zrakově handicapovaní zvládají vařit, k čemuž jim stačí mluvící váhy, několik speciálních pomůcek a v neposlední řadě čich. A že problém nemusí být ani čtení, naznačila ukázka Braillova písma.

Navzdory výše uvedenému ale zrakově handicapovaní zdaleka nejsou tak soběstační, jak by potřebovali, obzvlášť zezačátku, a právě proto je jim k dispozici TyfloCentrum, které svým klientům nabízí jak asistenční služby, tak volnočasové aktivity. I se zrakovou vadou se totiž dají hrát šachy, pexeso nebo domino.

Do sídla TyfloCentra Liberec, o. p. s. v ulici Na Výšinách se při příležitosti desetiletého výročí přišel podívat i náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda, který má s prací se zrakově postiženými bohaté osobní zkušenosti: „Moje vůbec první práce byla v Tyfloservisu v Praze, takže svět lidí se zrakovým postižením je mi blízký. Vážím si toho, jak TyfloCentrum v Liberci pomáhá, protože služby pro lidi se zrakovým handicapem jsou v našem městě potřeba. Proto je také nutné koncepčně pracovat na jejich dalším vývoji," konstatoval náměstek primátorky.

Text a foto: Jan Vrabec

 

Nastavení cookies