09.10.2014
Jan Král

Radní schválili záměr studie pro umístění, doplnění a modernizaci kontejnerových stání

Záměr studie, která by měla Liberci přinést jednotnější a efektivnější systém kontejnerových stání, schválili liberečtí radní. Studie bude kromě umístění, obnovy a doplnění kontejnerových stání řešit také jejich estetickou stránku, například modernější zastřešení a zakrytí.

Na území města Liberce se v současné době nachází 14 744 nádob na sběr směsného komunálního odpadu a 1 195 nádob na tříděný odpad, které jsou rozmístěny na 271 kontejnerových stáních. A protože se město Liberec vyznačuje kopcovitým terénem a často úzkými ulicemi, bývá v mnoha lokalitách obtížné umístit kontejnery na odpad k určeným nemovitostem.

„Je pochopitelné, že lidé chtějí mít kontejnerová stání blízko, ale zároveň ne pod okny. Mnohá stání jsou navíc příliš velká a kontejnery jsou často umísťovány jen podle možností terénu, bez ohledu na estetiku. V tomto směru je nevyhovující i samotná podoba většiny stávajících kontejnerových stání, která jsou převážně z betonových prefabrikátů nebo vlnitého plechu,“ vysvětlila primátorka Martina Rosenbergová, proč chce město současný stav kontejnerových stání změnit.

„Ze zahraničí máme mnoho konkrétních příkladů, jak se dají kontejnerová stání efektivně modernizovat,“ dodala primátorka a připomněla, že na Sokolském náměstí letos vzniknou i první podzemní kontejnery na území města. Jedním ze zadání nové studie proto bude také vytipování dalších míst pro podzemní kontejnery. „Šly by využít například na sídlištích, kde bychom umístěním nádob na odpad pod zem mohli přispět k čistšímu prostředí,“ doplnila primátorka.

Realizace nového vzhledu kontejnerových stání pak bude samozřejmě závislá na možnostech rozpočtu města. „Pracujeme koncepčně, takže nejprve prověřujeme stav studií, nicméně se obávám, že bez zapojení dotačních zdrojů by byla plošná výměna všech kontejnerových stání nemožná,“ poznamenal náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Text: Jan Vrabec

Nastavení cookies