21.03.2015

Zápisy dětí do prvních tříd se uskuteční i příští rok ve stejný den

O spádové vyhlášce, o demografické křivce nebo o tom, zda bude i za několik let dost volných míst pro děti v základních školách, přišly diskutovat ve čtvrtek 19. března na libereckou radnici asi dvě desítky učitelů i rodičů malých dětí.

První veřejná debata o současnosti a budoucnosti libereckých základních a mateřských škol se točila hlavně kolem naplněnosti základních škol, kam se pomalu nyní z mateřinek přesouvá populační exploze z konce minulého desetiletí. Debatu, doplněnou názornou prezentací s tabulkami a grafy, zahájil náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Zmapoval přítomným nejen současnou situaci ve školách a školkách, ale rovněž nastínil vizi, jak zvyšovat počty míst v základních školách, a co s nimi, až nápor dětí opadne a populační křivka klesne. Zabýval se také problémem, jak vysvětlit rodičům, že v Liberci nepůsobí jen dvě špičkové školy. Jedinou cestou, jak omezit takzvanou zápisovou turistiku, je podle náměstka Langra přesvědčit rodiče o tom, že všech 20 ZŠ na území města poskytuje dětem stejně kvalitní vzdělání.

„Všechny spádové děti, tedy ty, které patří na danou školu podle svého trvalého bydliště, byly pro školní rok 2015/2016 na svou školu přijaty. Ředitelé nemuseli přistoupit k losování,“ zdůraznil Ivan Langr. „Výhodou této pozitivní regulace, za kterou spádovou vyhlášku považuji, je to, že město může spádové oblasti měnit. Může jejich hranice přizpůsobovat předpokladu, kolik prvňáčků v dané lokalitě bude v tom konkrétním roce nastupovat do školy,“ dodal s tím, že zápisová turistika je v současné době podle něj také výhodným byznysem.

Jak dále prozradil, připravuje nyní se svým odborem přehled všech základních škol v Liberci. Ten by měl přinést rodičům například informace o jejich nabídce volitelných předmětů, kapacitách, ale i investicích a zázemí, o možnostech škol a úspěších jejich žáků při přijímacích zkouškách na střední školy. „Také příští rok by se měly konat zápisy do prvních tříd v jeden den,“ uvedl.

Účastníky besedy zajímalo například, jak se město Liberec stará o to, aby byly už u nejmenších dětí rozvíjeny jejich jazykové i jiné schopnosti, pakliže se už v raném věku dítěte ukáže, že má pro nějakou oblast vrozený talent. Lidé se také ptali na to, zda malé obce v okolí, které nemají základní školu, nezabírají svými prvňáčky místa ve školách libereckým dětem.

„Rodiče by měli více komunikovat s učiteli. Je to jejich právo. Nemyslím tím ovšem, aby se pokoušeli učitele nějak korigovat. Učitel by měl zůstat pro dítě autoritou,“ doplnil Ivan Langr. Na dotazy přítomných odpovídali i pracovníci oddělení školství libereckého magistrátu.

Text a foto: Zuzana Minstrová

 

Nastavení cookies