26.06.2013

Hasičům z Karlinek utekl pohár jen „o prsa“

Vyrovnaný výkon podala družstva dobrovolných hasičů, která stanula v nočním závodu v požárním útoku Pohár primátorky města Liberec na prvních dvou stupíncích. Na SDH Karlinky nakonec zbylo stříbro.

Vítězné družstvo SDH Lestkov ze Semilska vybojovalo v areálu Vesec v kategorii mužů v nočním závodu v požárním útoku Pohár primátorky města Liberec prvenství časem 15,12 sekund. Stříbrnému družstvu SDH Karlinky naměřili rozhodčí takřka totožný výkon: po smontování stříkačky a natažení hadic se hasiči z Karlinek strefili dvěma proudy vody do terčů za 15,17 vteřin. O něco větší rozdíl pak byl mezi druhým týmem a bronzovým SDH Tatobity. Hasiči z Tatobit zvládli zasáhnout terče za 15,36 sekund.

Noční závod má dlouhou tradici. V sobotu 22. června se ve Vesci za umělého osvětlení uskutečnil už jeho 37. ročník. Domácí družstvo z Karlinek, které závod už pátým rokem také jako hlavní organizátor připravuje, přišla povzbudit i primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Sportovní klání dobrovolných hasičů osobně odstartovala výstřelem ze závodní pistole.

„Cítila jsem to jako čest, že jsem mohla převzít záštitu nad touto tradiční soutěží. Obdivuji všechny dobrovolné hasiče, s jakým elánem se do závodu pustili, a že se ve volném čase věnují jak sportu, tak i výchově mládeže,“ prozradila primátorka Martina Rosenbergová.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 45 týmů, především z Libereckého, Středočeského a Ústeckého kraje. Cílem bylo sestřelit vodou po sestrojení motorového čerpadla - stříkačky co nejrychleji oba terče. Ty se rozsvítily červeně, jakmile je zasáhl proud vody. „Smyslem závodu je ukázat fyzickou připravenost dobrovolných hasičů pro ostré zásahy. Soutěž je tréningem na noční výjezdy, kdy každá vteřina může zachránit požárem ohrožený majetek nebo lidské životy,“ vysvětlil starosta SDH Karlinky Karel Císařovský.

Z týmů Liberecka se v kategorii muži do první dvacítky probojovaly ještě další hasičské sbory. SDH Jeřmanice obsadil 7. příčku, SDH Janův Důl se umístil na 14. místě. V kategorii žen získal první místo SDH Malá Skála B, druhé byly ženy ze SDH Krásná Ves z Mladoboleslavska a třetí ze SDH Jeřmanice.

Text a foto: Zuzana Minstrová