Ministryně slíbila Liberci dalších dvacet míst na veřejně prospěšné práce

Na úřadu práce zahájila ministryně projekt SEKO, určený všem, kteří jsou v evidenci úřadu registrováni jako uchazeči o zaměstnání déle než pět měsíců. Hlavním cílem projektu je dát účastníkům základy z oblasti finanční gramotnosti.

„Mnohdy člověk spadne do dluhové pasti nikoliv vlastní vinou. A předluženost nese s sebou další problémy, třeba i to, že některým lidem, kteří mají na krku exekuci, se ani nevyplatí pracovat. Stejně by jim exekutoři zabavili celý příjem,“ zdůraznila ministryně. „Je velmi důležité se naučit nejrůznějším lákavým nabídkám říkat ne,“ dodala.

Primátorka k tomu doplnila, jak je důležité, že se školení v oblasti finanční gramotnosti dostává už do základních škol. Už i malé děti se tak učí, jak neupadnout do dluhové pasti. „Jsem pyšná na to, že se jedna z našich základních škol pravidelně umisťuje na předních příčkách soutěže ve finanční gramotnosti. I to je úkolem vedení města, vzdělávat v této oblasti nejen dospělé, ale i děti,“ poznamenala primátorka.

Na své další zastávce, v Liebiegově vile, kde sídlí Komunitní práce Liberec, slíbila ministryně Marksová – Tominová, že se zasadí o to, aby město dostalo přes úřad práce finanční podporu na zřízení dalších dvaceti míst veřejně prospěšných prací. Město zaměstnává na uklízení černých skládek, listí, nepořádku na ulicích, ale také třeba vyklízení bytů po zemřelých celkem 65 pracovníků, a k tomu tři koordinátory, takže celkem 68. Dotace od úřadu práce na jedno místo VPP činí 12 tisíc korun. Jde o řádný pracovní poměr, ovšem sjednávaný jen na dobu určitou.

Ředitelka Komunitních prací Liberec Klára Tekelyová si postěžovala ministryni, že městu například chybí institut Veřejné služby, který před časem zrušil ústavní soud jako diskriminační. Veřejná služba byla pro nezaměstnané povinná. Nahradila ji APP, Aktivizační pracovní příležitost, ta už ale není pro dlouhodobě nezaměstnané povinností.

„Veřejné instituce by měly být těmi prvními mezi dobrými zaměstnavateli. Měly by být vzorem pro ostatní i v tom, že dávají práci lidem, kteří patří mezi hůře zaměstnavatelné. A to město Liberec splňuje, když využívá zhruba 65 nezaměstnaných na veřejně prospěšné práce,“ řekla Michaela Marksová – Tominová.

Na své poslední zastávce v Centru zdravotní a sociální péče si ministryně práce a sociálních věcí prohlédla domov pro seniory Kopretina a seznámila se zde se všemi sociálními službami, které ve svých domech i v terénu centrum nabízí. Ředitelka Lenka Škodová zavedla ministryni i mezi klienty odlehčovací služby. „V současné době máme 830 klientů. Jsme schopni se starat maximálně o 900 seniorů, takže se pomalu blížíme ke stoprocentnímu naplnění naší kapacity,“ uvedla ředitelka Lenka Škodová. S ministryní Marksovou – Tominovou debatovala o potřebě úpravy zákona o sociálních službách a změnách metodiky v pravidlech pro odlehčovací službu.

„Pozvala jsem paní ministryni do Liberce nejenom proto, abychom se jako město pochlubili tím, co děláme pro naše nezaměstnané a seniory. Současně jsme spolu s vedením našich organizací ukázali na konkrétní problémy, s nimiž by nám mohla paní ministryně pomoci,“ vysvětlila smysl návštěvy ministryně Michaely Marksové – Tominové v Liberci primátorka Martina Rosenbergová. „Je mi líto, že v programu paní ministryně už nevybyl čas na návštěvu Dětského centra Sluníčko. Ale aspoň máme důvod ji do našeho města pozvat znovu,“ dodala primátorka.

Ministryně Marksová – Tominová slíbila, že rozhodně není v Liberci naposledy. „Máte výhodu, že Liberec je jenom 100 kilometrů od Prahy. Určitě zase přijedu. Pozvání paní primátorky jsem přijala ráda, protože rozhodovat o důležitých věcech v Praze od stolu je něco úplně jiného, než se s problémy seznámit osobně přímo v terénu,“ dodala.

Text: Zuzana Minstrová, foto 1-12 Jan Vrabec, zbytek Zuzana Minstrová + archiv

Nastavení cookies