12.09.2016
PhDr. Mgr. Ivan Langr

Lež kandidáta do Senátu za TOP09

Reakce náměstka primátora Ivana Langra na lži v oblasti spádového školství.

 

Vždy se držím zásady, že člověk (zejména politik) by se neměl vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumí, ale držet se výhradně své odbornosti. Tuto zásadu zjevně nectí MUDr. Peter Hromádka, kandidát TOP09 do Senátu za liberecký obvod č. 34, který se ve svém předvolebním příspěvku pustil do hodnocení inkluze, školství i spádových obvodů (Hromádka je nazývá rajóny). Nic proti tomu, už dávno jsem pochopil, že v Česku školství rozumí každý (neb si každý myslí, že tomu opravdu rozumí, protože sám chodil do školy). Nemohu ale pominout lži, které pan Hromádka ve svém textu explicitně zmiňuje, a to ve větách: "Rajonizace škol, liberecká specialita. V Liberci se historicky jednotlivé školy specializovaly. Jedna je pověstná jako jazyková, jiná se prezentuje jako hudební, matematická, sportovní a podobně. Po zavedení rajonizace – projekt radního Langra – se dostáváme do situace, kdy Vy i Vaše dítě nemáte možnost výběru."

Jednoznačně prohlašuji, že Peter Hromádka, kandidát do Senátu za TOP09, lže.

Každý průměrně informovaný člověk ví, že spádové obvody jsou zavedeny školským zákonem 561/2004, s účinností od roku 2005. Takže opravdu každá obec v Česku, která zřizuje školu, musela spádové obvody od téhož roku (tedy 2005!) povinně zavést a držet je dodnes. V ČR bylo v loňském školním roce 3620 škol, zřizovaných obcemi, a garantuji, že každá z nich měla vymezen svůj spádový obvod - buď pro celé území obce (v případě, že obec zřizuje 1 školu), nebo určitou část obce (v případě, že obec zřizuje 2 a více škol). U vědomí, že politická strana TOP09 a její jednotliví kandidáti zvolili ústředním volebním heslem zvolání Silou rozumu, předpokládal bych, že se jím budou řídit při ověřování faktů a nenechají se strhnout k nesmyslným lžím, nebo fatálním neznalostem legislativy a její aplikace v praxi. Hodnotit Hromádkovy nápady, jak spádovost v praxi řešit, nemá už vůbec smysl.

Pro pana Hromádku jsem si dovolil na netu najít tři velmi zajímavé odkazy (dva náhodné). Ten první je ze stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR, které 15/12/2014 (to jsem byl už asi 18 dní ve funkci náměstka) upozorňovalo, jak fungují pravidla zákonem stanovených školských obvodů. Pokud bychom se drželi tvrzení pana Hromádky, že rajonizace je mým projektem, pak nepochybně zasáhl i hlavní město Prahu, což je už na první pohled nesmysl. Druhý odkaz je ze stránek Plzeňského kraje a je z předmětného roku 2005, kdy úřad upozorňoval obce na povinnost vymezovat školské spádové obvody. V tu dobu jsem ovšem ještě pracoval coby novinář a o vstupu do politiky jsem zatím neuvažoval. Třetí odkaz směřuje do září 2004 a je nejzábavnější. Pravda, TOP09 ještě neexistovala, ale řada jejich poslanců tehdy sloužila v KDU-ČSL a jejich podpora školskému zákonu byla majoritní, ne-li absolutní, a to včetně Miroslava Kalouska. Do vlastních řad je tedy třeba zaměřit kritiku spádových obvodů.

 

Nastavení cookies