27.10.2017
Jana Kodymová DiS.

Příjezd dětí do MŠ Klášterní bude bezpečnější

Liberecké radnici se po letech snad konečně podaří zlepšit kritický příjezd a parkování pro rodiče dětí z mateřské školy Klášterní v centru města.

Dopravní situace za budovou Polikliniky Klášter je léta velmi riskantní a nedala se prakticky řešit, protože město nemělo dosah na okolní pozemky. Zastupitelé Liberce na včerejším zasedání souhlasili s výkupem rozsáhlého parku, který nyní umožní vybudovat i dostupné parkování pro rodiče 140 dětí.

„Jsem zastupitelům velmi vděčný a jsem přesvědčen, že většina z nich nakonec pro výkup parku kývla hlavně proto, aby se konečně podařilo uspokojivě vyřešit příjezd dětí do školky. Na tom si totiž lámeme zuby už druhé volební období. Situace je tam z mého pohledu každý den v několika kritických časech na hranici možné tragédie a je vlastně velkým štěstím, že k žádné ještě nedošlo. Rodiče mohou nyní parkovat jen na školním dvorku pro zhruba 10 aut, třikrát denně se jich tam ale během půlhodiny otočí několik desítek, při ranním příjezdu pak přes sto,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Do MŠ Klášterní nyní dochází 140 dětí, z toho 40 do speciálních tříd. Řada z nich přitom trpí nejtěžším typem postižení, např. poruchou autistického spektra, těžkými vadami zraku či tělesným postižením. Až do poloviny letošního roku bylo možné omezeně parkovat i na okolních pozemcích, od září už ale musejí rodiče využívat jen malý školní dvůr. Radnice měla možnost park vykoupit už zjara 2015, cena 5 miliónů se ale tehdy zdála vysoká. Po dvou a půl letech nakonec město akceptovalo cenu 4,8 miliónu korun.

Odbor správy veřejného majetku připravil v roce 2015 ve spolupráci s rezortem školství i 6 variantních řešení parkování s příjezdem ze sousedící Blahoslavovy ulice, ani to ale tehdy nenašlo v radě města podporu,“ popisuje náměstek Ivan Langr. Na nějaký čas se tak podařilo dohodnout s krajskou nemocnicí na bezplatném využívání jejího navazujícího parkoviště, to ale rodiče příliš nevyužívali, protože zejména pro děti hendikepované bylo vzdálené.

„Jsme připraveni zahájit přípravu na projektové dokumentaci prakticky okamžitě. Povolení ke stavbě je reálné získat do konce června 2018, samotná realizace je pak stihnutelná o letních prázdninách, aby začátkem nového školního roku bylo vše hotovo. Souběžně opravíme také opěrnou zeď u chodníku,“ vysvětlil náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela. Celkové náklady se předběžně odhadují na 3 milióny korun.

 

Nastavení cookies