12.05.2019

Zkrotit rozpočet je jako chytat kobru bez rukavic

Velkou diskusi vyvolal rozpočet Liberce na tento rok. Není dokonalý, není ideální a dovedli bychom si představit mnohé změny. A věříme, že se je podaří prosadit v dalších letech.

Problémem nicméně je, že s rozpočtem to není tak snadné, a ukočírovat to, co předchozí vlády rozjely, to není na jeden rok, ale spíše na jedno volební období. Je to doslova jako chytat rozzuřenou kobru holýma rukama…

Byly to předchozí roky, v nichž rozpočet sestavoval tehdejší ekonomický náměstek Jan Korytář, který nasměroval městský rozpočet od investic do projídání za úředníky, malé projekty a vlastně bůh ví za co. Kritizovali jsme to tehdy a ani dnes nejsme spokojeni, když musíme přijmout rozpočet, který není o tolik jiný. Každý jistě ale pochopí, že některé věci se nedají změnit z hodiny na hodinu, dokonce ani v řádu dnů, týdnů či měsíců. 

Když jsme před několika lety varovali před zadlužením města, které by nebylo určeno na investice, ale čistě na svou vlastní správu, rozuměj na více úředníků a „měkkých projektů“, nebylo to nic platné. Namísto zásadního snížení městského dluhu, za kterým je ve městě mnoho staveb pro jeho obyvatele a nové infrastruktury, včetně té pro MHD, byly peníze našetřené na splátku dluhopisu nesmyslně rozpuštěny do běžných výdajů. Těch bratru 500 milionů korun je již ztraceno. Stejně jako se do nenávratna propadly peníze, které město díky výtečné ekonomické kondici získalo poměrně nečekaně navíc. A nešlo o malé peníze – o 200 milionů korun ročně! Dokázal by někdo říci, co městu za tu téměř miliardu korun zůstalo? A jen tak mimochodem – bylo by zajímavé položit si také otázku, zda by se Liberci v současné době tak dobře dařilo, pokud by tomu všemu nepředcházely již zmiňované investice. Možná tehdy pořízené na dluh, ale s jasným plánem jeho splácení…

Co Liberci naopak zůstalo, je velké množství úředníků a dalších provozních výdajů, se kterými si bude muset město v dalších letech poradit. Bezesporu bude muset projít personální dietou a analýzou budou muset projít také další výdaje, které na pravidelné bázi z městského rozpočtu odcházejí, na městě a jeho rozvoji či správě nicméně zásadně vidět nejsou.

Liberec promarnil několik posledních let ekonomického vzrůstu, namísto rozvoje a investic se dočkal jen vyčištění městské pokladny. Nelze čekat, že tak dobrý hospodářský vývoj bude pokračovat. Spíš dříve než později se začne zpomalovat, až se postupně může zhoupnout do recese. Před současnou koalicí tak stojí zásadní úkol: připravit na tento vývoj také městskou pokladnu. Zkrotit výdaje, především ty, které rozpočet zatěžují pravidelně, a soustředit se na investice, které budou podporou v době, kdy se městu dařit nebude.

Jak jsem psal na začátku – rozpočet města na rok 2019 vyvolal diskusi. A je to velmi dobře. Neměli bychom s ní ale přestat pouhým konstatováním, že rozpočet není podle našeho gusta. Měli bychom to brát spíše za začátek vážné diskuse o tom, kam a jak se musí rozpočet vyvíjet v následujících letech, aby vydržel i horší ekonomické časy. 

 

Nastavení cookies