07.03.2019

Představitelé města si prohlédli kasárna chemiků

Do kasáren libereckých chemiků zavítali ve čtvrtek 7. března primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstci Jiří Němeček a Zbyněk Karban. Představitelé města se seznámili s chodem posádky a prohlédli si zázemí kasáren a vojenskou techniku.


Návštěva kasáren začala prezentací 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v režii velitele plk. Karla Navrátila. Politici se tak dopodrobna dověděli o poslání a úkolech libereckých chemiků, kterými jsou radiační a chemický průzkum, odběry vzorků a laboratorní analýza, dekontaminace, zdravotnické zabezpečení, krizové řízení a mezinárodní spolupráce. Řeč samozřejmě přišla i na historii vojenské posádky, která v Liberci působí nepřetržitě už od roku 1867. Současný název 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany se datuje k 1. 12. 2013.

Zhruba dvouhodinová návštěva kasáren vyvrcholila prohlídkou vojenské techniky včetně ukázky dekontaminace a dekontaminačního stanoviště. Podle primátora Jaroslava Zámečníka byla návštěva kasáren příjemným setkáním, které politikům přineslo spoustu zajímavých informací.

„Město má s libereckými chemiky dlouhodobě velmi dobré vztahy, což mě samozřejmě těší a chceme v nastavené spolupráci pokračovat. Vojenská posádka má v našem městě dlouhou tradici a není pochyb, že její přítomnost zvyšuje pocit bezpečí obyvatel. Obzvlášť si cením toho, že liberečtí chemici už mnohokrát ukázali, že nejsou jen špičkovými odborníky ve svém oboru, ale že v případě potřeby, jako například při povodních, umí rychle nabídnout pomoc civilnímu obyvatelstvu,“ komentoval primátor Jaroslav Zámečník.

Liberecká posádka aktuálně čítá 662 členů a řady vojáků se brzy výrazně rozrostou. Od 1. 1. 2020 by jich v libereckých kasárnách mělo působit už 885.
 

Nastavení cookies