14.07.2015

Vesecký areál žije, své využití si našel hlavně v létě

Spartan Race s 6 500 závodníky, festival Benátská!, závody ze seriálu Kolo pro život, pravidelné in-line závody, sportovní aktivity pro děti. To vše si našlo své místo v Rekreačním a sportovním areálu Vesec (RASAV). Areál byl sice původně vybudovaný pro MS v běhu na lyžích v roce 2009, tedy pro zimní sporty, ale své využití nachází nyní především v letních měsících.

„Poslední roky ukazují, že město Liberec příměstský venkovní sportovní areál rozhodně využije. Vesec měl, a asi i má, u některých lidí stále špatnou nálepku kvůli MS 2009, ale stále více lidí z města i okolí si zvyklo využívat jeho krásné prostředí a možnosti, které nabízí,“ uvedla Zuzana Kocumová, předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd (SAJ), který se o Vesec stará. „Asi si těžko najde širší pole uživatelů v zimě, protože 400 m. n. m. je prostě málo a na přírodním sněhu si zde zalyžujete jen pár dnů v roce, navíc v sousedství máme Jizerské hory. Ale myšlenku, že by bylo vhodné tuto volnou plochu v dosahu MHD, vhodnou i k pořádání větších akcí, zastavět, podle mě může prosazovat jen ten, kdo ve Vesci nebyl a nezažil tisíce nadšených účastníků sportovních akcí i běžných rekreantů.“

Jan Svatoš, ředitel SAJ, doplnil: „Vesecký areál se snažíme udělat atraktivnějším nejen mnoha akcemi, které se do areálu v posledních letech podařilo dostat. Důležitou roli dle mého hraje i možnost další vyžití návštěvníků. Mezi novinky posledních let tak patří hřiště pro nejmenší návštěvníky s herními prvky, pro rodiče s dětmi nebo vyznavače aktivní a přitom levné zábavy bylo otevřeno hřiště pro Discgolf, jedná so o házení talířů do košů. V letošním roce ještě do prázdnin bychom na stadion rádi umístili fotbalové branky. Další zamýšlenou aktivitou je Fotbalgolf, jedná se o větší podobu Minigolfu hranou s fotbalovým míčem. Plánů na rozvoj areálu je ještě spousta.“

Filip Zeman, člen představenstva SAJ, k tomu dodává: „Sportovní areál Vesec jsme začali využívat pro kurzy bezpečnosti dětí na kole a sportovní prázdniny v roce 2011. Pravidelně jsme zde každé jaro a celé letní prázdniny společně s dětmi z libereckých základních a mateřských škol. Areál Vesec a jeho okolí je unikátní nejen v ČR, ale minimálně ve střední Evropě. Po každé, když k nám zavítají mimo liberečtí rodiče, nám ho závidí a jsou z něho nadšení, stejně tak jako děti, které zde mají možnost sportovat celé jaro a letní prázdniny v rámci příměstských sportovních táborů. Každý rok ho navštěvuje více lidí a dětí. Z Vesce se stala aktivní rekreační lokalita, kterou Liberec bez městského parku, dle mého, tak moc potřebuje. Potenciál na budování dalších možností jak trávit aktivně volný čas má Vesec, který je obklopen louky a lesy zajisté mnoho. Věřím, že v případě politické podpory magistrátu a rozvoje se z Vesce stane místo, kam budou jezdit sportovně založení lidé až z Prahy a tím se rozvine turistická atraktivnost města Liberec. “ 

Další osud Vesce

Mnoho financí bylo investováno v rámci budování zázemí pro MS 2009. Bohužel se příliš nepotkaly se skutečným potenciálem areálu, a tak bylo připraveno hlavně zázemí pro zimu, ale jen málo financí se využilo na investice pro dlouhodobě využitelné zázemí. Proto byl zpracovaný projekt na rozvoj areálu, který měl být realizovaný z evropských dotací, kde by město muselo doplatit jen 15%. Bohužel minulé vedení tento projekt vůbec nepodalo. Stejně tak byl připravený projekt na propojení areálu s oblastí lesů kolem Císařského kamene. Ani na ten se nedostalo.

Současné vedení města proto nyní bude hledat možné dotační zdroje na spolufinancování připravovaných projektů, a to především z přeshraniční spolupráce. Radka Kotasová-Loučková, místopředsedkyně představenstva SAJ, k tomu říká: „V zásadě jedinou možností, jak významně rozvinout a posunout jednotlivé části Sportovního areálu Ještěd je využití dotačních množností, které nabízejí programy příhraniční spolupráce, a to jak česko-saský program, tak program česko-polský.“ Zároveň upozorňuje, že příprava projektů do takového programu je velmi náročná, jak finančně, tak časově. Není proto času nazbyt a je třeba jednat prakticky ihned.

Naprosto zásadní pro předložení žádostí o dotace, například pro modernizaci a revitalizaci lyžařského areálu, vybudování nové sjezdovky či posílení celoročních aktivit ve Veseckém areálu, je projektová příprava, která však vykazuje časovou i finanční náročnost. Úkolem pro vedení společnosti je začít hledat a jednat s potencionálními zahraničními partnery.

Základní čísla o možných variantách rozvoje a návratnosti projektů by měl přinést i připravovaný audit. „Audit není jen pohledem do minulosti. Při zadávání jsme kladli velký důraz na to, aby nám dal nezávislý pohled zvenčí na možnosti areálu a doporučení pro budoucnost,“ dodala Zuzana Kocumová.

Text: Sportovní areál Ještěd (SAJ)

 

 

Nastavení cookies