08.03.2021

Slevy v MHD pro lidi v sociální tísni a nová místa úředníků na magistrátu

Dva příklady toho, za co se vyplatí a za co se nevyplatí utrácet veřejné peníze.

Slevy v MHD
V minulém Zpravodaji jsem psal o svém návrhu na zavedení zlevněného jízdného v MHD pro lidi v sociální tísni. S opatrnou radostí můžu říct, že rada města schválila první krok, což je záměr zavedení této slevy. Zlevněné jízdné by mohlo platit od května.

Znamená to, že pro lidi, kteří mají kvůli nízkým příjmům nárok na příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení, bude platit 75% sleva ze základního jízdného. O koho jde? Většinou o pracující, kteří se už před pandemií neměli moc dobře, ale drželi se. Třeba o zaměstnance ve službách, samoživitele a samoživitelky, rodiny s malými dětmi nebo dohodáře. Jen málo z nich si před rokem připouštělo možnost dlouhotrvajících problémů. Teď ale existenční problémy mají, ne vlastní vinou. Příspěvek na bydlení se v Liberci týká zhruba dvou tisíc osob.

K práci a zajištění rodiny tito lidé MHD potřebují, na výhodné dlouhodobé kupony nedosáhnou a zůstává jim zdaleka nejdražší jednorázové jízdné, které se navíc od ledna zvedlo na 24 Kč za jednu cestu. Sledujeme tak nárůst jízd načerno a pokut. Přitom velmi dobře víme, že dluhy za pokuty dopravním podnikům, zvýšené o náklady vymáhání, patří mezi nejčastější příčiny exekucí v ČR. 

Cílem zlevněného jízdného je zabrzdit další exekuce a zamezit dopadům na sociální situaci lidí a na jejich fungování v legálním pracovním systému. Tihle lidé budou chtít vést normální život, hned jak to bude možné. Proto je zlevněné jízdné vymyšlené tak, že po zlepšení příjmů na něj jednoduše přestane být nárok. Je to rychlá, adresná a dočasná pomoc.

Kolik to bude stát? Dopravní podnik dostane letos jako náhradu za výpadek v jízdném od města jeden milion. To odhaduji jako maximum. Hlavní dopad je ten, že MHD bude pro chudší lidi dostupnější.

Jsem rád, že rada města těsnou většinou návrh podpořila, i když s ním přišel opoziční zastupitel. Snad se ho podaří dotáhnout do konce.

Peníze na nové úředníky
V prosinci primátor Zámečník oznamoval, že kvůli úsporám město zdraží MHD i parkování, a aby šlo město v úsporách příkladem, na magistrátu se prý nebudou obsazovat volné pozice.

Ale už v únoru koalice Starostů, ODS a ANO schválila 13,4 mil. Kč na platy nových zaměstnanců radnice. Sliby o úsporách se vypařily do dvou měsíců.

Na magistrátu je v současné době 478 pracovních pozic. Je to rekord. Když současná koalice nastupovala, bylo jich 451. Před několika měsíci si vedení města za dva miliony objednalo externí firmu na personální audit. Budou to ale vyhozené peníze, protože primátorovi se nedaří na radnici prosadit ani dílčí a dočasná úsporná opatření. 

Bezplatná právní poradna
Znovu a rád připomínám, že (dobrovolnicky) provozujeme bezplatnou právní poradnu pro rodiče v Liberci a Jablonci nad Nisou. Bližší informace na https://poradimeliberecjablonec.cz

 

Nastavení cookies