13.03.2020

Projekt bazénu: Staré dobré časy jsou zpátky

Výběr projektanta rekonstrukce bazénu připomínal buď grotesku, nebo pokračování předem připraveného plánu, jak dostat velkou zakázku k předem vybrané firmě.

Už návrh soutěžních podmínek byl dost neuvěřitelný. Nemělo jít o otevřenou soutěž, o zakázku se měly ucházet jen firmy, které už dělaly projekty na  50m bazény, zatímco ty s referencemi jen na 25m měly být vyřazeny. Roli v hodnocení měla hrát i rychlost, s jakou bude projektová dokumentace připravena. Město přitom na rekonstrukci nemá a nemusí ani stihnout žádný termín předepsaný nějakou dotací.

Výběr také dopředu zvýhodňoval autory předchozích studií, firmy Code a Ateliér 11, tím, že radnice rovnou řekla, že chce na tyto problematické studie navázat. Pracovníci radnice se přesto dušovali, že podmínky soutěže jsou v pořádku a že se zúčastní mnoho firem. 

Tehdy jim nevěřil ani primátor Zámečník. A tak nechal připravit právní posouzení soutěže. V podstatě udělal totéž, co před skoro deseti lety udělal Jan Korytář se zakázkami na lázně a bazén. Tentokrát se podmínky soutěže podařilo na poslední chvíli alespoň trochu upravit. Krátce potom proběhlo v zákulisí mnoho zpráv, že primátor Zámečník bude brzy odvolán, protože neplní, co se od něj čekalo. Padala dokonce i jména možných nástupců. Koalice s ODS není zadarmo.

Vraťme se ale k soutěži. Ani dost důrazné seškrtání požadavků v zadávací dokumentaci, ani otevření soutěže nepomohlo a městu přišly jen dvě nabídky. Asi nepřekvapí, že od firem Code a Ateliér 11. Soutěž na oko pokračovala ještě půl roku, než se rada města rozhodla, koho vybere, i když pořád platila výhoda pro ty, kteří nabídnou, že projekt zpracují rychle.

Vítězem se nakonec stal Ateliér 11, i přes mimořádně nízkou cenu 6,5 milionů, i když férová cena u takové stavby by byla okolo 30 mil. (Code nabídla 26 milionů). Přesto radnice Ateliér 11 nevyřadila. Firma prý vše řádně odůvodnila, např. tím, že za podobné peníze už zpracovávala projektové dokumentace jinde. Že pak ze soutěží na dodavatele stavby překvapivě často vyšel jako vítězný liberecký Syner, to už nehrálo vůbec žádnou roli.

Nebo možná naopak. Během podzimu hlasy volající po odvolání primátora jako zázrakem utichly. Snad proto, že soutěž na bazén se konečně dostala zpět do správných kolejí, stejně jako příprava územního plánu, když se primátorovi podařilo získat úpis koaličních zastupitelů, že podpoří tehdy ještě nehotové vypořádání námitek k územnímu plánu. Zkrátka, situace byla znovu pod kontrolou.

Jak to všechno dopadne, uvidíme. S koalicí Starostů, ANO a ODS nás čekají ještě zajímavé časy.
 

 

Nastavení cookies