19.01.2020

Naše vize: Město bez dluhů

Málokoho ještě zajímají slova o tom, že si s sebou pořád táhneme velký dluh z minulosti a že je kvůli tomu málo peněz. Mnohem častěji slyším otázku, jak je možné, že s tím dluhem už konečně někdo něco neudělá.

Odpověď je jednoduchá: Chybí vůle. Nikomu z vrcholných politiků města se do snížení dluhů prostě nechtělo a nechce. Důsledky nižšího dluhu v podobě nižších splátek se projeví až dlouho po konci volebního období, přitom každý z našich posledních primátorů a náměstků se chce mnohem více chlubit tím, co se podařilo postavit. To platí pro J. Zámečníka stejně jako to platilo pro J. Korytáře. Jako by chlubení se snížením dluhu nebylo pro voliče dostatečně atraktivní. Přitom bychom na nižších dluzích tolik vydělali!

Zatím pořád dokola posloucháme, na co potřebujeme peníze. A výsledkem je, že jsme za devět let splácení z dvou miliard dluhů umazali jen čtyři sta milionů, mnohem méně, než se původně plánovalo. Pořád nám zbývá 1,6 miliardy. Zato naše úroky postupně vzrostly na 7 % ročně a splátky vyskočily z necelých 170 milionů až k 240 milionům. 240 milionů! Čtvrt miliardy každý rok, z toho 140 mil. jen na úrocích. To jsou ty peníze, které nám chybí jinde.

Do roku 2025 tyto nehorázné podmínky nemůžeme změnit, Česká spořitelna je náš drahý partner, který nám nic neodpustí a žádnou větší úlevu neposkytne. Nyní nám ale hrozí, že k České spořitelně zůstaneme odsouzeni i nadále. Starostové, ANO a ODS plánují další navyšování městského dluhu. To ale může znamenat, že v roce 2025 budeme mít na stole zase jen jedinou nabídku se stejně nepříjemnými podmínkami, jaké máme dnes. Jiné banky se do financování Liberce nepohrnou a peníze nám budou chybět pořád.

V tomto kontextu je smutné a absurdní zároveň pozorovat, jak vedení města zásobuje veřejnost lákavými vizemi toho, jak by mohlo naše město vypadat bez toho, že by řešilo, kde na všechny nápady vezme peníze. V podstatě utrácíme desítky milionů za projekty a studie na věci, na které mít nebudeme. Zřetelně to ukazuje schválený rozpočtový výhled. Peníze v něm nejsou ani na připravené projekty domů se sociálními byty s přislíbenými dotacemi, ani na havarijní opravy mostů a silnic, ani na rekonstrukci bazénu. Přitom klesají výdaje na údržbu a investice do zeleně a veřejných prostranství, předvolebním slibům navzdory.
Ani pan primátor, ani jeho náměstci nemohou přehlížet, že s takovým hospodařením se žádného udržitelného rozvoje nedočkáme. Přesto s tím nic nedělají.

Naše vize je jiná. Rychlejší splácení dluhů vidíme jako úplně nejdůležitější krok k budoucímu rozvoji města, protože jen tak se budeme moci svobodněji rozhodovat. I proto jsme navrhli rozpočet na rok 2020 neschválit a konečně začít šetřit. Našemu návrhu přikyvovali i někteří koaliční zastupitelé, na výsledné hlasování to ale nemělo vliv. Přesto cítíme povinnost i nadále prosazovat naši vizi města bez dluhů, ale zato s budoucností.

 

Nastavení cookies