17.04.2020

Krizový stav odkrývá zásadní problémy

Kvůli epidemii řada z nás nemůže pracovat, jak jsme zvyklí, mnozí nemají práci vůbec a z rodičů se přes noc stali učitelé. Když už někam vyrazíme, tak s rouškami, které o překot šijeme.

BĚŽTE DO PŘÍRODY. ALE KAM?
Máme více času na to být s rodinou. Hodně z nás cítí, že nejlepší, co pro sebe a svou imunitu můžeme udělat, je vyrážet do přírody. Kvůli riziku nákazy jelo více lidí autem a výsledkem byla přepálená reakce některých starostů a hejtmana, když nařídili uzavření desítek parkovišť. Nejdříve u Jizerské magistrály, pak se lidem z měst prakticky uzavřel Český ráj i nástupní místa do Jizerských hor a Krkonoš. Přitom naprostá většina jen zaparkuje a s rouškami vyrazí do přírody, s ochranou před nákazou neměl zákaz co dělat. Zvlášť v době, kdy vláda podmínky uvolňovala a umožnila otevření venkovních sportovišť.

Nemile nás překvapilo, že se za občany Liberce nepostavil primátor Zámečník. Jen se přizpůsobil návrhu hejtmana Půty a obhajoval jej s tím, že lidé mají chodit pěšky. Jenže třeba u řady sídlišť těch míst k trávení volného času moc není a návrhy na rozvoj zelených ploch, které připravila Karolína Hrbková, často shodil pod stůl. V územním plánu teď prosazuje rozšiřování zástavby na louky, třeba u Tajchu. Takže jde o radu, která je pro mnoho lidí, zvlášť s malými dětmi, nepoužitelná. Navíc od primátora, který chození pěšky svými rozhodnutími dále komplikuje.

BYLO MÁLO PENĚZ A BUDE HŮŘ
Nouzový stav také vyvolá velký propad v daňových příjmech města. Roky jsme upozorňovali na to, že především provozní výdaje se nám vymkly z mezí a že je potřebujeme snížit, abychom se nedostali do problémů, až bude hůř. V kuloárech s našimi návrhy úspor souhlasili i koaliční zastupitelé. Nestalo se ale nic. Jenže teď už se něco udělat musí, navíc nemáme žádný velký polštář z minulosti.

PŘÍLEŽITOST ŘEŠIT BAZÉN
Bazén je uzavřen přes měsíc. Byla by to ideální doba k realizaci oprav, na které není při provozu čas, při odstávce do konce prázdnin bychom měli 5 měsíců na řešení všech možných havarijních stavů! Jenže vedení stále slepě trvá na celkové rekonstrukci, i když na ni nemá, a postupné opravy nikdo nepřipravil, i když jsme k tomu několikrát vyzývali. Škoda.

ODPUŠTĚNÍ NÁJMU NA JEŠTĚDU
Vedení města chce firmě TMR, podnikající v areálu na Ještědu, odpustit nájem. Areál byl pronajat s tím, že máme spoustu jiných problémů a peněz není nazbyt. Radní přesto nyní zvažují, že rizika špatné sezony vezmou na město, i když je smlouva nijak nenutí.

Je krásné chovat se ke všem štědře. Problém nastává, když městské, tedy naše peníze pomáhají všem okolo, a na nás jakoby se zapomnělo. Věříme, že proto jste koalici hlas nedávali.
 

 

Nastavení cookies