16.04.2020

Uvědomujeme si, co je podstatné

Dnešní doba není jednoduchá, a proto je potřeba, abychom i my na městě přemýšleli o tom, co je a co není zbytné.

Je jisté, že si budeme muset utáhnout opasky, jelikož je víc než jasné, že do rozpočtu města připluje minimálně o 100 milionů méně, než jsme počítali.

Nyní se ukazuje, jak velkou chybou bylo, když předchozí vedení města rozpustilo a projedlo umořovací fond, ve kterém bylo naspořeno téměř 500 milionů. Tím, že tehdejší náměstek Korytář nechal restrukturalizovat dluh, mohl tento fond celý vybrat a utratit. Bez tohoto zásahu nebylo možné finance použít jinak než na splátku dluhopisu, až na jednu výjimku. Tou je paradoxně použití prostředků v době nějakého krizového stavu. Panečku, jak by se nám ty penízky dneska hodily!

Ale nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, musíme se s tím poprat. Budeme muset škrtat věci a projekty, na které jsme se těšili. Věřím, že to v této chvíli všichni pochopí. Nebude to jednoduché. 
Na prvním místě půjde o věci, které jsou nyní zbytné. Všichni v koalici diskutujeme o tom, kde a co ořezat. Já osobně navrhuji přesun realizace projektů v participativním rozpočtu do příštího roku. Jde o částku 5 mil. Kč, které se teď budou hodit. Na druhou stranu si myslím, že je dobré odpustit nájem podnikatelům, kteří podnikají v prostorech pronajatých městem, a to na dobu alespoň třech měsíců. Není to nic závratného, ale věřím, že jim to pomůže překonat těžké období. Navíc jsem přesvědčen, že by v tomto směru mělo jít město příkladem i privátním pronajímatelům.

Musíme se teď všichni snažit, aby negativní dopady byly co nejmenší. Věřím, že to všichni společně zvládneme. Jsem o tom přesvědčen. Je úžasné, jak se nyní k sobě lidé chovají. Když vidím tu obrovskou vlnu solidarity, ty tisíce lidí, kteří den co den šijí nebo roznáší roušky, zajišťují nákupy nebo léky seniorům. Firmy, které mění výrobu a vyrábí ochranné pomůcky nebo míchají dezinfekční roztoky. Nesmírně si vážím všech v první linii. Sestřiček, lékařů, všech zaměstnanců nemocnic, kteří jim poskytují nutný servis. Policistů, hasičů, vojáků, prodavaček, sociálních pracovníků, řidičů autobusů a tramvají, popelářů a řady dalších, bez kterých by se život zastavil. Všichni si najednou uvědomujeme, co je podstatné. Žebříček hodnot má najednou jiné parametry. Důležité je, abychom vytrvali. Buďme k sobě tolerantní a laskaví. Zvládneme to!

 

Nastavení cookies