15.01.2020

Jednoduché řešení za málo peněz

V průběhu prosince se nám podařilo připravit malé předvánoční překvapení pro obyvatele Liberce v podobě necelé dvacítky parkovacích míst u kláštera.

Na počátku byl koaliční slib, kterým jsme se zavázali k tomu, že se budeme snažit vyhledávat místa, kde je možné pomoci zlepšit parkování. V oblasti kláštera, kde má ordinaci řada lékařů-specialistů si obyvatelé Liberce dlouhodobě stěžovali na nedostatek míst k parkování, a tím i komplikovanou dostupnost tohoto zařízení. Možná si někdo řekne, že v okolních ulicích nebo třeba v centru města, v obchodních centrech je dostatek míst pro parkování a není to daleko. Ano, dá se s tímto argumentem souhlasit, ale jen částečně. Pokud se chce člověk dostat do divadla, do knihovny či na magistrát, není problém zaparkovat kdekoli ve městě a dojít, kam je potřeba. Ale když máte francouzské hole nebo vás čeká nepříjemný, mnohdy i bolestivý zákrok, je každý rád, když těch kroků k autu musí udělat co nejméně. Řešení, které jsme zvolili, má řadu plusů. Je to blízko, bylo to jednoduché, bylo to rychlé, bylo to levné.

Plocha, která zde fungovala před desítkami let jako asfaltové hřiště, postupně zarostla a léta si jí nikdo nevšímal. Stačilo ji vyčistit od náletových dřevin. Následně zbudovat napojení na komunikaci a osadit dopravním značením. Instalace parkovacího automatu byla spíše nutností, a to proto, že bez něj by toto parkoviště neplnilo účel, který plnit má a plní. Našla by se řada těch, kteří by ho využívali k celodennímu parkování. A to jsme nechtěli. Chceme, aby sloužilo lidem, kteří jdou k lékaři, kteří potřebují navštívit „Liebičku“, nebo pro rodiče, kteří vozí děti do školky u přehrady. 

Ohlasy jsou různé. Někdo říká, že jsme to tam měli vybagrovat, odstranit suť a rozšířit park, že prý zase betonujeme. Druzí jsou rádi, že jsme jim ulehčili cestu k lékaři, s dětmi do školky a rozumně a levně využili stávající plochu.

Je na každém, aby si udělal vlastní názor. Já osobně souhlasím s těmi druhými i s ohledem na to, že náklady byly 180 tis. Kč včetně DPH. Ano slyšíte dobře, pouhých 180 tis. Kč, což znamená, že jedno parkovací místo vyšlo na necelých deset tisíc korun. Za mě je to super zpráva. 

 

Nastavení cookies