13.07.2023

Pomozte předcházet utrpení koček - kastrace má smysl

Haló haló, proč je koček málo a tak štěkám jako hrom, ať je koček milion... Asi každý si vybaví tato slova Šebestové z večerníčku Mach a Šebestová. Bohužel to tak někdy vypadá i v útulcích a v depozitech různých spolků, kteří věnují veškerý svůj čas tomu, aby každoroční příval bezprizorních kočiček i koťat zvládali.

Je smutné, že někteří lidé stále nechápou, když např. svého dobře živeného nekastrovaného kocourka pouštějí ven, že může nakrýt všechny kočky z okolí. Majitel kocoura totiž argumentuje, že si kočku má vykastrovat její majitel. Ale již mu nedochází, že v katastru města se také nalézají kočičky bez domova, které v lepším případě někdo krmí, ale pokud je takový domácí kocour nakryje, tak právě tyto bezprizorní kočičky přivádějí na svět opakovaně nechtěná koťata, která trpí a nakonec většinou končí dosti neslavně. Jsou plná parazitů, mají často rýmu, hnisavé výtoky z očí a mnohdy pojdou někde na podchlazení či jiné nemoci. Mezi lidmi totiž stále přetrvává mnoho mýtů a polopravd o kastraci. Přitom kastrací prodloužíte a zkvalitníte své kočce život. Zde se pokusíme ve spolupráci s kastračním programem Feliti nejznámější vyvrátit:
 
Kastrace je proti přírodě.
Ne není. I my lidé používáme antikoncepci a léky, provádíme operace, zachraňujeme jedince, kteří by v běžné přírodě zahynuli. Tohle ale příroda nedělá. My pak přehlédneme všechny naše kroky proti přírodě a prohlásíme, že „Kastrace koček je proti přírodě„ ne opravdu není.

Kočka by měla mít před kastrací koťata.
Veterinární lékaři jsou opačného názoru. Praxe ukazuje, že nejlepší čas na kastraci kočky je ještě před první říjí, která se obvykle objevuje kolem 5 měsíce stáří kočky.

Chudák kocour, ať si užije.
Věřte tomu, že kocour nebo kočka si změny po kastraci ani nevšimne. Zvířata neoplakávají ztrátu schopnosti rozmnožování. Množí se výhradně z důvodu zachování druhu. Je to pudové chování. Kocouři nejsou „tátové“ v lidském slova smyslu a nejsou schopni rozeznat, že koťata jsou jejich potomci. Na rozdíl od lidí nemají zvířata žádnou představu o své sexuální identitě a jejich touhy jsou pouze výsledkem produkce hormonů, nikoliv jejich přáním. Proto kastrované kočky ani kocouři netrpní žádnou emocionální krizí.

Máme kocoura – nás se kastrace netýká.
Jeden z nejrozšířenějších mýtů. Váš kocour se může stát otcem i více než 40 koťat ročně!
Bonus pro vás! Kastrovaní kocouři se méně rvou s ostatními kočkami. Výsledkem je pak méně přenosných chorob, tržných ran a dalších zranění, které vedou k návštěvám veterináře, za které zaplatíte více než za samotnou kastraci.

Pro všechna naše koťata najdu nový domov.
Nový domov pro vaše koťata sehnat můžete, ale najít opravdu dobrý domov je velmi obtížné. Každé vaše kotě, kterému najdete nových domov, bere příležitost jednomu kotěti z útulku. Vaše darované kotě nebo jeho potomci mohou skončit v útulku, stejně jako ostatní toulavé kočky. Můžete tedy zaručit, že právě vámi darované kotě neskončí právě tam? Pokud víte o dobrý zájemcích, kteří touží po kotěti, tak je pošlete do útulku. Pomůžete koťatům v útulku a sobě ušetříte situaci, kdy budete muset dlouhé hodiny obvolávat a přemlouvat všechny vaše kamarády, kolegy, známe i vaši rodinu, aby si kotě vzali.

Kočky začnou po kastraci lenivět a tloustnout.
Pravdou je, že některé kočky takto dopadnou, ale hlavním důvodem je, že jejich majitelé je krmí až příliš a neposkytnou jim dostatečné množství pohybu. Pokud tedy vaše kočka má tyto příznaky, tak jí snižte příjem kalorií a zvyšte její tělesnou aktivitu. Kočce to jedině prospěje.

Chování kočky se po kastraci změní.
Ano, chování se změní, a to k lepšímu. Kocouři přestanou mít teritoriální chování a přestanou značkovat. Kastrované kočky se méně rvou s ostatními kočkami. Výsledkem je pak méně přenosných chorob, tržných ran a dalších zranění, které vedou k návštěvám veterináře. Jelikož kočky nemají zájem o množení, tak i méně cestují po svém okolí, a tím se snižuje možnost zranění způsobené auty. Kastrované kočky mají delší a zdravější životy.

Kastrace je moc drahá.
Náklady na kastraci jsou ve srovnání s náklady za celoživotní péči zanedbatelné. Kastrace kocoura se pohybuje něco kolem 600 korun. Jste třeba senior a nemáte dostatek peněz na kastraci? Obraťte se například na Feliti kastrační program (www.feliti.cz).

Kocouři mají po kastraci problémy s močovou trubicí.
Další mýtus, který koluje mezi lidmi. Ačkoliv i někteří veterináři mohou toto tvrdit, tak dle posledních studií mezi kastrovanými kocoury není větší výskyt problému s močovou trubicí než mezi běžnou populací. Hlavní roli při vzniku tohoto problému hraje hlavě levné krmivo, které majitelé kupují v supermarketech. Aby výrobci mohli snížit cenu granulí, tak je toto krmivo plné obilí, používají se různá dochucovadla, nemluvě o barvivech, jenž mají u majitelů vyvolat pocit zdravé stravy. Nejhorší je vysoké množství soli, která negativně působí na ledviny, složení moči a následně způsobuje problémy s močovou trubicí. 

Na závěr uvádíme, že o nalezené opuštěné zvíře na území obce se má ze zákona postarat právě obec. Statutární město Liberec vynakládá nemalé finanční prostředky na podporu činnosti Centra pro zvířata v nouzi Archa při ZOO Liberec. Pokud máte ve svém okolí kolonii bezprizorních kočiček, krmíte je a potřebujte pomoci s jejich kastrací, prosím obraťte se buď na odbor ekologie a veřejného prostoru statutárního města Liberec tel: 485243438, nebo přímo na Centrum pro zvířata v nouzi Archa tel: 485 106 412 či 602 774 104. Kočičky budou odchyceny, kastrovány, a pokud budou tak plaché, že je nebude útulek moci nabídnout k osvojení, budou následně po kastraci vráceny na původní lokalitu.  Více se také o kastracích můžete dozvědět např. na www.feliti.cz.

Nastavení cookies