19.09.2019
PhDr. Mgr. Ivan Langr

Další podvody po telefonu. Pozor!

Šmejdi se vydávají za vnuky i policisty

 

Nový trik vymysleli podvodníci na důvěřivé seniory, aby z nich vylákali peníze. Legenda o volajícím vnukovi, ze kterého se lumpové vydávají, už je totiž natolik zprofanovaná, že pomalu přestala zabírat. A tak ji dosud neznámý podvodník důmyslně vyšperkoval tak, aby působila důvěryhodně.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na telefonní číslo seniora zavolá neznámý člověk, který začne rozhovor slovy „Ahoj babi...“. Když babička zareaguje slovy „To jsi ty, Tomáši?“ rozvine se konverzace, ve které domnělý vnuk líčí, že měl nehodu a potřebuje peníze na opravu auta.

Nebo potřebuje peníze na léčebné výlohy, ale nemůže si pro ně přijít sám a pošle kamaráda, který pro něj peníze vyzvedne. I přesto, že legenda může působit velmi průhledně, obětí už policie za poslední roky eviduje několik desítek.

Nyní se v Moravskoslezském kraji objevila lest, která je daleko sofistikovanější. „Neznámá osoba zavolala na pevnou linku vytipovaného seniora a zkusila vylákat peníze formou půjčky s tím, že je ve finanční tísni.

Když neuspěla, za krátkou dobu seniorovi opět někdo zavolal. Představil se jako policista s tím, že ví o předchozím podvodném hovoru, a požádal o pomoc při dopadení pachatele. Falešný detektiv vyzval seniora, aby s podvodníkem spolupracoval a vydal mu požadovanou částku s tím, že policisté vše sledují a pachatele s penězi v ruce zatknou,“ vysvětlila trik mluvčí policie Soňa Štětínská.

„Kriminalisté uvedeným způsobem rozhodně nepostupují,“ dodala mluvčí.

 

Zdroj: novinky.cz (původní zpráva zde)

Datum vydání: 15. 9. 2019

Autor: Aleš Honus

Nastavení cookies