22.05.2013
Jan Král

Nevíte si rady s úpravou zahrady? Poradíme vám

Smyslem projektu s názvem Živá zahrada je dát inspiraci, rady a návody lidem, kteří nechtějí ze své zahrady vytvořit jen vzorový anglický trávník, ale naopak na ní chtějí vytvořit prostředí pro co nejvíce druhů rostlin a živočichů.

V posledních letech je často zmiňován odborníky v médiích negativní vliv lidstva na biodiverzitu. Pod tím si můžeme představit nejen zrychlující se tempo vymírání druhů rostlin a živočichů v tropických deštných pralesech a na korálových útesech v mořích, ale také ubývání některých dříve běžných druhů v našich podmínkách. Příčinou je velice často úbytek vhodných stanovišť, které tyto druhy obývají. Opět jsou poměrně známé případy, kdy vybetonování koryta potoka vedlo k vymizení pstruhů nebo meliorace luk zlikvidovala populace motýlů.

Málokdo si však uvědomuje, že místy, která trpí v našich podmínkách úbytkem biodiverzity velice významně, jsou lidská sídla a jejich okolí. Jednou z hlavních příčin je péče o zahrady. Staré sady a kosou sečené travní porosty jsou nahrazovány sterilními anglickými trávníky a řadami tújí. Trávníky jsou hnojeny a ošetřovány chemickými prostředky. Zahradní bazény se stávají pastí na drobné živočichy, kteří se v nich utopí, protože nedokážou vylézt po hladkých stěnách.

Podoba vlastní zahrady záleží na každém z nás, nikomu ji nelze předepsat. Mnoho lidí však má vůli k drobným změnám či ústupkům, které mohou mít pro přírodu neocenitelný přínos. Naopak řada zdánlivých maličkostí, které přírodě škodí, jsou důsledkem nedostatečné informovanosti a nikoliv zlé vůle, a lidé jsou schopni a ochotni tyto věci změnit, pokud se jim dostanou do rukou správné informace.

Projekt Živá zahrada

Již několik let existuje projekt Českého svazu ochránců přírody s názvem Živá zahrada. Jeho smyslem je dát inspiraci, rady a návody lidem, kteří nechtějí ze své zahrady vytvořit jen vzorový anglický trávník, ale naopak na ní chtějí vytvořit prostředí pro co nejvíce druhů rostlin a živočichů.

Podle velikosti území, které chcete dát ve prospěch přírodě, můžete naplánovat svá opatření. Záleží samozřejmě také na tom, zda a kolik je každý z nás ochoten do úprav zahrady investovat. Vytvoření malé louky, vytvoření úkrytů z kamenů či starého dřeva nebo vyvěšení budek pro ptáky je nízkonákladové, naopak vybudování zahradního jezírka již něco stojí.

V rámci celé České republiky funguje Živá zahrada také jako soutěž organizovaná Českým svazem ochránců přírody. Jde o dlouhodobou soutěž pro nejširší veřejnost, přičemž zvláštní kategorii tvoří školní zahrady. Soutěžící na své zahradě zaznamenávají po dobu tři let dvakrát ročně pozorování živočichů do mapovací karty. Zájemci získají další informace na webových stránkách Českého svazu ochránců přírody: www.csop.cz

Protože je ale mnoho lidí, kteří mají zájem své zahrady „zpřírodnit“, ale nechtějí soutěžit, nabízí Komise pro životní prostředí Rady města Liberce těmto zájemcům poradenství. Veškeré podrobnější a odborné informace Vám rádi sdělíme prostřednictvím tajemnice komise pro životní prostředí RML, paní Michaely Bělinové, kontakt: Belinova.Michaela@magistrat.liberec.cz

 

 

 

Nastavení cookies