17.11.2012

Kdyby člověk na pravdu a lásku nevěřil, musel by skočit z okna

K uctění památky odporu českých studentů v listopadu roku 1939 a roku 1989 se na vzpomínkovém shromáždění v sobotu 17. listopadu sešli spolu s místními politiky také zástupci armády, protifašistických bojovníků a řady dalších organizací a svazů.

Mezinárodní den studentstva, který připadá na 17. listopad, připomíná obyvatelům České republiky hned dva zlomové okamžiky dějin najednou. V roce 1939 se demonstrace českých studentů, ve kterou vyústil pohřeb německými okupanty zastřeleného Jana Opletala, stala pro nacisty záminkou k zatýkání a popravám a k uzavírání českých vysokých škol.

O padesát let později střet pokojně manifestujících studentů na pražské Národní třídě s bezpečnostními složkami komunistického režimu zlomil tehdejšímu totalitnímu systému vaz. Proto si toto datum občané České republiky připomínají i jako symbol návratu demokracie.

Také tento rok Den boje za svobodu a demokracii uctili liberečtí politici spolu se zástupci řady organizací a svazů vzpomínkovým shromážděním u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici a následně Pietním pochodem proti zapomínání k Památníku obětem okupace 1968 na budově historické radnice. 

„Od sametové revoluce uplynulo 23 let. Celý svět nás tehdy obdivoval, že jsme dokázali odstavit komunisty od moci pokojnou cestou, bez násilí. Je mi líto, že dnes se naopak na celé zeměkouli násilí stupňuje, konfliktů i agrese mezi lidmi přibývá. Obávám se toho, kam až tyto nálady povedou,“ podotkla primátorka Martina Rosenbergová. 

Květiny k Památníku obětem komunismu položili kromě primátorky také náměstci Jiří Šolc, Lukáš Martin a Kamil Jan Svoboda. Přišli také někteří zastupitelé liberečtí i z Vratislavic nad Nisou a několik desítek Liberečanů. Po skončení pietního aktu v Jablonecké ulici vyzval přítomné Kamil Jan Svoboda ke společnému pochodu k radnici na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Zde se k lidem připojil místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.

„Je smutné, že lidé mají tak krátkou paměť, a že 23 let po Listopadu umožnili v mnoha krajích vládu s komunisty,“ poznamenal Přemysl Sobotka.

Několik písní a závěrečnou hymnu zazpíval dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. O poselství listopadu 1939 a 1989 pro dnešní dobu promluvil učitel Technické univerzity Liberec Jan Berki, člen Junáka – svazu skautů a skautek České republiky.

„V roce 1989 mně bylo 8 let. Pamatuji si, jak jsme seděli doma u televize a hltali všechny události. Myslím si, že dnešní studenti mají s těmi před 23 lety společnou jednu vlastnost, a tou je otevřenost. Vytratila se ale u nich bohužel odpovědnost. Tenkrát studenti věděli, že si musejí stát za svými názory. Kdyby neměli tu odvahu a necítili odpovědnost za své činy, nedotáhli by sametovou revoluci až do konce,“ řekl Jan Berki.

Jak přiznal, na mnohé ideály z listopadu 1989 dnes lidé zapomněli. Zapomínají tak i na to, proč vůbec k revoluci tenkrát došlo. „Heslo našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, je dnes vysmíváno. Ale kdyby tomu člověk nevěřil, musel by skočit z okna. Havla přitom ještě za jeho života označovali mnozí za potrhlého snílka a naivku. On se ale právě tímto heslem řídil. Díky jemu proběhla revoluce nenásilně, mírovou cestou. Na to bychom měli být jako národ pořád hrdí. Jako by Václav Have vyznával ono křesťanské - když tě někdo udeří do tváře, nastav mu i druhou. Mohl přitom dohnat ty, co mu jako disidentovi ubližovali. Mohl se pokusit jim všechno vrátit. Ale neudělal to,“ upozornil Jan Berki.

Text a foto: Zuzana Minstrová

 

 

 

 

Nastavení cookies