14.10.2017

GreenNet k levnému teplu nevede, pojďme na to jinak

Projekt GreenNet, který si dal za cíl zachovat současný rozsah tepelných rozvodů z liberecké teplárny, modernizovat je a současně snížit cenu tepla, se dostal do slepé uličky. Jako opoziční zastupitel kritizující onen projekt bych mohl být spokojen, ale ke spokojenosti není důvod. Tisíce domácností jsou nadále nuceny odebírat teplo za vysokou cenu a perspektiva jejího snížení na cenu srovnatelnou s cenou, za kterou se topí jinde, je v nedohlednu.


Koalici je třeba pochválit za zájem a úsilí s problémem pohnout, ale to ji nezbavuje odpovědnosti za neschopnost pochopit, že systém centrálního vytápění v rozsahu, jak byl nastaven v době jeho vzniku v 70. letech, je dnes ekonomicky i technicky neudržitelný.
Lze také pochopit legitimní ekonomický zájem koncernu MVV na výrobě a distribuci tepla ze spalovny Termizo a Teplárny Liberec vydělat, aby se mu vrátila asi nepřiměřeně vysoká investice do nákupu akcií obou těchto společností.

Nelze se ovšem smířit s tím, že město jako minoritní vlastník má z moci úřední pro MVV a jeho ekonomické zájmy zakazovat odpojování od centrálního zdroje komukoliv, kdo chce za teplo platit nižší cenu. Ano, město jako akcionář musí dbát na ekonomický prospěch Teplárny Liberec, musí k tomu ale využívat výhradně ekonomické nástroje, nikoliv svoji vrchnostenskou pravomoc.

Již téměř čtyři roky tvrdíme, že problém se má řešit jinak. Rozsah centrálního vytápění se musí zmenšit. Nikoliv však živelně, nýbrž na základě odborných technických a ekonomických propočtů. Z nich by mělo vyplynout, kde je správné zachovat dodávky tepla ze spalovny a teplárny moderními teplovody a kde již je lepší zajistit jiný zdroj tepla. Z ekologického hlediska bude jistě prospěšné využívat co nejvíce tepla ze spalovny, nesmí to však být na úkor určité skupiny domácností; ty nemohou v ceně tepla platit ostatním čistší vzduch.

Pominout nelze ani ekonomické zájmy MVV; teplárna ani spalovna by neměly „přijít na buben“. To se samozřejmě neobejde bez spoluúčasti MVV na hledání nového řešení. Taková spoluúčast bude vyžadovat obnovu vzájemné důvěry, která nebyla nikdy nijak dobrá, ale v posledním období je zřejmě na bodu mrazu. Neobejde se to ani bez toho, že MVV své ekonomické zájmy věrohodně vyčíslí a vysvětlí a poskytne nezbytné informace k hledání společného řešení. Bez toho se prostě nedají zájmy MVV respektovat a brát v potaz.

V tuto chvíli nedokáže asi nikdo garantovat, že se najde ideální řešení s konkurenceschopnou cenou tepla, novými teplovodními rozvody, moderními alternativními zdroji tepla ve vybraných lokalitách a současně uspokojenými ekonomickými zájmy MVV; možná se bude muset někde slevit nebo počkat. Úkolem města a politické reprezentace ale je, dát formou územně plánovacích dokumentů jasnou perspektivu, jak se kde bude v Liberci topit a ohřívat voda. S těmito mantinely se budou muset nakonec všichni poprat a se svými zájmy se do nich vejít. 

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies