06.04.2017
Jana Kodymová DiS.

Město vyvěsí romskou vlajku jako symbol tolerance k menšinám

K sobotnímu Mezinárodnímu dni Romů bude na stožáru před radnicí vlát romská vlajka. Rozhodli o tom na úterním zasedání radní města.

Výbor romských aktivistů Libereckého kraje požádal představitele statutárního města Liberec, aby projednali možnost vyvěsit romskou vlajku na budovu radnice 8. dubna. Radní souhlasili. Vlajka je zpodobněna jako červená čakra umístěná na modrém a zeleném poli.

Datum je stanoveno na počest historicky prvního světového romského kongresu dne 8. dubna 1971 v Orpingtonu u Londýna. Mezinárodním dnem byl pak osmý duben vyhlášen v roce 1990. Účastníci kongresu schválili podobu romské vlajky, která se neoficiálně užívala už od roku 1933, dále schválili podobu romské hymny Gelem Gelem a ustanovili i mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union). Souběžně schválili označení Rom místo původního Cikán.

V České republice se Mezinárodní den Romů slaví až od roku 2000 a je nejen příležitostí k oslavě, ale také možností zdůraznit, že k romské komunitě se zdaleka neváží jen problematická sociální témata.

„Je to historicky vůbec poprvé, co město k podobnému symbolickému aktu přistoupí, o to považuji toto gesto navenek za silnější a významnější. Jsem totiž přesvědčen, že obce, kraje i státní instituce musejí vydávávat pozitivní signály směrem k veřejnosti, a to zejména v tak zásadních společenských otázkách, jako je tolerance k menšinám, podpora kulturní rozmanitosti a obecně pocity sounáležitosti, které se právě v dnešní době jako témata opět stávají zneužívanými ze strany nejrůznějších populistů,“ uvedl náměstek pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

 

 

 

Nastavení cookies