12.07.2019

Chytré vedení města? Takové, které naslouchá opozici

Dopravnímu podniku hrozí stamilionové ztráty a přichází se na to, že z něj řadu let odtékaly desítky milionů kvůli smlouvám s firmou Busline. O desítky milionů vzrostly i splátky dluhopisu. A tak je peněz pořád málo, i když naše příjmy rostou jak nikdy dříve. Mohlo to být jinak.

Stačilo by, kdyby v minulosti ti, kteří byli ve vedení města, brali informace z opozice alespoň trochu vážně.

Jenže je tak snadné onálepkovat opozici jako ty, kteří pořád jen kritizují! Zvlášť když říkají nepříjemné a nepohodlné věci. Nebo když navrhují řešení, která někomu vlivnému zkříží plány.

Odpovědní primátoři by se ale chovali jinak. Kdyby dostali na stůl to, co psal Josef Šedlbauer, věděli by, že je v zájmu města prověřit, jestli se někde nestala chyba. Jenže nic takového se nestalo, na jím vznášené připomínky se nikdo nebyl ochoten ani podívat, natož aby se přesvědčil, jestli věci jsou v pořádku. První audit zadaný v roce 2013 se veškerým smlouvám s BusLine záměrně vyhnul a druhý audit se vlivní pokoušeli zahodit pod koberec. J. Vařil z BusLine společně s ředitelem DPMLJ L. Wejnarem proto dál připravovali tunelování dopravního podniku a politici jim jen přihlíželi. Výsledkem je hrozba ztráty 300 milionů, které se dalo zabránit. Stačilo chtít.

Nešlo o ojedinělou záležitost. Stejná reakce byla na naše zjištění ohledně smluv doprovázejících dluhopis nebo na audit TSML nebo na řadu kontrol veřejných zakázek.

Proč o tom píšeme? Ani s novým vedením města, se SLK, ANO a ODS, se situace nemění.

U bazénu se třeba opakovaně ptáme na ekonomiku budoucího provozu. Budeme přispívat na provoz více, nebo méně než dnes? Ušetří rekonstrukce energii, nebo ne? A jak vlastně budou rozdělovány tržby ze vstupného? Tyhle otázky klademe už několik měsíců, odpovědi jsme se nedočkali. Vedení města se ani nepokusilo získat informace o provozu od stávajícího provozovatele. Ptáme se také, jestli se někdo zabýval možností částečné rekonstrukce, která by mohla vyjít mnohem levněji než na půl miliardy. Bez odpovědi.

Opakuje se situace s arénou, MS 2009 nebo evropskými dotacemi – slyšíme jen, že není jiná možnost, a vynakládají se desítky milionů jen na projekty, které třeba ani nebudeme potřebovat.

S územním plánem, prací stavebního úřadu, péčí o zeleň a s dalšími tématy je to úplně stejné.

Respektujeme právo vítězů voleb zařídit se ve vedení města, jak uznají za vhodné. Se dvěma hlasy je nepřehlasujeme. Navíc víme, že se můžeme mýlit. Ale přesto: Naslouchání opozici není známka slabosti, naopak. Je to projev síly a sebedůvěry, se kterou neotřese, když si nechá poradit a pro dobro města změní svůj názor. Budeme se těšit, až takovéhle zdravé sebevědomí vystřídá dosud převládající aroganci i u nás v Liberci.

 

Nastavení cookies