02.12.2019
Jan Král

Naivní divadlo oslavilo 70. narozeniny

Již 70 let baví děti i dospělé Naivní divadlo Liberec. Bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Rozsáhlé oslavy, které zahrnují i 25 let existence festivalu Mateřinka, vyvrcholily v pátek 29. listopadu slavnostním galavečerem.

Součástí večera bylo promítnutí předpremiéry dokumentu, který o divadle natočila České televize pod vedením režiséra Aleše Kisila. Poté byly slavnostně pokřtěny také dvě knihy. První se věnuje samotnému výročí s důrazem na posledních pět let Naivního divadla, druhá publikace mapuje posledních deset let mezinárodního festivalu Mateřinka. Druhou část akce moderoval Vít Peřina.

Oslava se neobešla bez gratulací od různorodých hostů. Blahopřáli jak představité města - primátor Jaroslav Zámečník, náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, zastupitelka Květa Vinklátová, tak například zástupkyně z Ministerstva kultury. Z Hradce Králové přijelo pogratulovat Divadlo DRAK a z Plzně Divadlo Alfa.

Z projevů nakonec vždy vyplynulo, že mají k Naivnímu divadlu nejvíce ze všeho osobní vztah a váží se k němu vzpomínky na dětská léta, ať už svá, či svých dětí. Mnohokrát zaznělo, že divadlo se bez nejmenších pochyb řadí mezi evropské špičky v loutkovém oboru.

Náměstek Ivan Langr přinesl gratulaci ve verších (samosebou naivních):

Naivní má sedmdesát,
co mu z města přát?
Hojnost diváků za pár nikláků.
Rozesmátých dětí plno,
ať závidí nám Hradec, Plzeň, ba i Brno.

Rozpočet a v něm miliónů nespočet.
Krásné kusy, co každý vidět musí.
Skvostné ceny, co jsou řádně naleštěny.

Červotoče, co nemaj` choutky,
ať vydrží nám všechny loutky
(u hejblat z kovu však pozor na rez,
to by nebyl dobrý nález).
Pevnou střechu nad hlavou
i fasádu poutavou.
........

Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. V podvědomí diváků i odborníků se zapisuje jako velmi kvalitní české loutkové divadlo již 70. let. Jeho tvorba je zaměřena především na dětské publikum, od nejmenších diváků od 2 let po žáky základních škol. V repertoáru NDL se objevují také inscenace pro dospívající a dospělé (např. Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy a připravovaná Pouť krkonošská). NDL hraje na domácí scéně pro školy i pro veřejnost, se svými inscenacemi cestuje po celé České republice i do zahraničí. Vedle řady evropských zemí se představilo například v Japonsku, Hong Kongu, USA, Kanadě, Mexiku, Indii, na jaře letošního roku také v Číně.

Foto: Radek Petrášek
 

Nastavení cookies