27.03.2023
Jana Kodymová DiS.

Antošův Nejenom Shakespeare v Malé výstavní síni v Liberci

V městské galerii naproti historické radnice je aktuálně výstava Ivana Antoše s názvem Nejenom Shakespeare.
Jeho práce je k vidění až do 28. května.

Ivan Antoš je všestranný umělec, kterých je u nás i ve světe skutečně málo. Jeho dílo má nejen široký tvůrčí záběr, ale nechybí v něm vtip, nadsázka, nápad a vše vždy doplňuje dokonalé řemeslo.

Letos Ivan Antoš slaví významné životní jubileum, a přitom, ač je to s podivem, jde o jeho první samostatnou výstavu. Vnímán je především jako scénograf a loutkářský výtvarník, jenž vytvořil velké množství nezapomenutelných loutek a výprav pro řadu českých i zahraničních divadel. Liberecké publikum ho zná z Naivního divadla, kde se podílel na řadě inscenací, které do slova a do písmene obletěly celý svět. Druhou rovinou jeho tvorby je knižní ilustrace literatury pro děti a mládež, ilustroval pohádky, básně, učebnice, pracovní listy. Za svůj život vytvořil také nespočet plakátů a pozvánek nejen pro divadla, ale i pro mnoho dalších institucí.

Po ukončení DAMU dostal nabídku pracovat ve Studiu Jiřího Trnky, kde se výtvarně podílel na filmu Požár v Kocourkově v režii Václava Bedřicha, a tím si splnil dětský sen pracovat v loutkovém filmu. Spolupracoval i na několika loutkových inscenacích pro Československou televizi v Praze i v Bratislavě.

Velmi důležitá byla i jeho pedagogická činnost, v liberecké základní umělecké škole vychoval mnoho skvělých výtvarníků a zároveň vdechl škole nezapomenutelnou výtvarnou tvář – připomeňme například jeho legendární poutač před budovou školy.

Samozřejmě se věnoval i volné tvorbě, grafice, malbě obrazů i řezbářství.

Když jsem se Ivana Antoše ptala, co ho nejvíc v jeho tvůrčí práci bavilo, odpověděl: „Těžko říct. Divadlo i film je kolektivní práce, která závisí na mnoha lidech, představách a požadavcích. Ilustrace je svobodnější, a když ,si sednete‘ s autorem, tak je to paráda. Učení je předávání zkušeností a zároveň příjemná práce, protože máte ihned zpětnou vazbu, někdy i inspiraci.“

V současné době, i když je již v důchodovém věku, spolupracuje s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, oddělením pro děti a mládež, pro něž vytváří plakáty, grafické návrhy a oživil je maskotem Antonínem Libroslavem Bichlářem.

Originální plastika Shakespeare je zúročením autorovy celoživotní tvorby, najdete v ní kus „loutkařiny“, scénografie, ilustrace, řemesla, ale především vlastní výtvarný pohled.

Zdroj: Jitka Mrázková

Partner akce:: Krajská vědecká knihovna v Liberci

Podrobněji o Malé výstavní síni v Liberci: https://www.mvs-liberec.cz/cz/

 

 

Nastavení cookies