Číslo: 2008/01, OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA STATUTÁRNÍHO MĚSTA LIBEREC, o povinnosti prokázat zkouškou znalosti místopisu, právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele (zkoušky z místopisu)
č. 1/2008
OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA STATUTÁRNÍHO MĚSTA LIBEREC,
o povinnosti prokázat zkouškou znalosti místopisu, právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele, znalosti obsluhy taxametru, jako podmínky k výkonu práce řidiče taxislužby na území města Liberec, a o způsobu provádění této zkoušky (dále jen „zkoušky z místopisu“)
Zastupitelstvo města Liberec se na svém zasedání dne 26.6.2008 usneslo vydat na základě § 21a odst. 1 zákona 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů a v souladu s ustanovením § 10 písm. d) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku:
Čl. 1
Úvodní ustanovení
- Podmínkou k výkonu práce řidiče taxislužby na území města Liberce je mimo jiné povinnosti stanovené právními předpisy i povinnost prokázat znalost místopisu,právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele a znalosti obsluhy taxametru.
- Znalosti podle odstavce 1 se ověřují zkouškou řidiče taxislužby (dále „zkouška“), kterou provádí odbor dopravy Magistrátu města Liberec (dále „odbor dopravy“).
Čl. 2
Přihlášky ke zkoušce
Ke zkoušce se uchazeč přihlašuje písemně nebo elektronicky nejpozději jeden den před termínem zkoušek prostřednictvím příslušného formuláře, který je k dispozici na internetových stránkách Statutárního města Liberec a na odboru dopravy. K prokázání totožnosti předloží k nahlédnutí průkaz totožnosti s údajem o trvalém pobytu.
Čl. 3
Termíny zkoušek
- Zkoušky se konají v prostorách stanovených odborem dopravy nejméně jednou za dva kalendářní měsíce, zpravidla od 9.00 hodin. V případě potřeby může odbor dopravy stanovit mimořádné termíny zkoušek.
- Rozpis termínů zkoušek je zveřejněn na internetových stránkách Statutárního města Liberec a na odboru dopravy.
Čl. 4
Zkušební komise
- Předsedou zkušební komise je vedoucí odboru dopravy nebo jím pověřený člen komise.
- Zkušební komise je složena z pracovníků odboru dopravy, které jmenuje vedoucí odboru dopravy.
- Za dalšího člena komise může být jmenován také zástupce České obchodní inspekce a odborník na problematiku taxametrů.
- Členové zkušební komise jsou vázáni mlčenlivostí v záležitostech týkajících se zkoušek a jejich hodnocení.
- Zkušební komise může vyloučit ze zkoušky uchazeče, který v průběhu zkoušky použije nedovolené pomůcky (čl. 5 odst. 2 OZV) nebo průběh zkoušky jinak vážně narušuje.
Čl. 5
Provádění zkoušek
- Zkoušku může vykonat uchazeč, který si podal žádost dle čl.2 OZV, k jejímu vykonání se dostavil a prokázal svoji totožnost .
- Zkouška se skládá před zkušební komisí v českém jazyce a je neveřejná. U zkoušky mohou být přítomni pouze uchazeči a členové zkušební komise. V průběhu zkoušky není uchazečům dovoleno používat žádné pomůcky (texty zákonů a vyhlášek, učebnice, mapy, vlastní poznámky, mobilní telefony, zařízení GPS apod.).
- Zkouška se skládá písemně formou elektronického testu. V případě technických problémů bude uchazeči předložen test v papírové podobě.
- Obsahem zkoušky je prokázání znalostí
- z místopisu území města Liberec - 20 otázek
- z ustanovení právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele a obsluhy taxametru 1) - 20 otázek (dále „právních předpisů“)
- V obou částech uvedených pod bodem 4 uchazeč odpovídá celkem na 40 otázek. Každá otázka obsahuje čtyři odpovědi, z nichž pouze jedna je správná.
- Hodnocení písemného testu se provádí bodovým hodnocením zkušebních otázek. Za každou správnou odpověď obdrží uchazeč jeden bod; za špatnou odpověď uchazeč neobdrží bod žádný. Uchazeč prospěl, jestliže dosáhl nejméně 70% dosažitelného bodového hodnocení z místopisu a nejméně 70% dosažitelného bodového ohodnocení z právních předpisů (tedy v prvním předmětu nejméně 14 bodů, v druhém předmětu nejméně 14 bodů)
- Časový limit pro každou část zkoušky je 60 minut, tj. celkem 120 minut.
- Zkušební otázky k části b) – k ustanovení právních předpisů jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva dopravy.
Čl. 6
Osvědčení o vykonané zkoušce
- Uchazeči, který zkoušku úspěšně vykonal, vydá odbor dopravy osvědčení řidiče o úspěšném vykonání zkoušky řidiče taxislužby na území města Liberec (dále jen „osvědčení“).
- Osvědčení obsahuje jméno, příjmení, datum narození uchazeče, evidenční číslo osvědčení, datum úspěšného vykonání zkoušky. Dále se v osvědčení vyznačí časový a územní rozsah jeho platnosti.
- Osvědčení k výkonu práce řidiče taxislužby na území města Liberec se vydává s platností deseti let.
- Před uplynutím doby platnosti osvědčení je řidič povinen přihlásit se ke složení nové zkoušky.
- Osvědčení podepisuje vedoucí odboru nebo jím zmocněný člen komise; odbor dopravy vede evidenci o vydaných osvědčeních.
- O průběhu zkoušky se vyhotoví protokol, který podepíší všichni přítomní členové zkušební komise.
- Z každého termínu zkoušek zpracuje komise dokumentaci, která obsahuje seznam uchazečů, protokoly jednotlivých uchazečů o průběhu zkoušky, bodového vyhodnocení testů, doklady potvrzující převzetí osvědčení.
- Námitky proti výsledku zkoušky může uchazeč uplatnit v den zkoušky. Podáním námitky bude uchazeč seznámen s protokolem.
- O námitkách rozhoduje vedoucí odboru dopravy nebo jím pověřený pracovník odboru dopravy.
Čl. 7
Opravné zkoušky
- Opravná zkouška se provádí v plném rozsahu řádné zkoušky dle článku 5 této vyhlášky.
- V případě, že uchazeč u zkoušky neuspěl, může se přihlásit k opravné zkoušce v kterémkoliv následném termínu.
Čl. 8
Závěrečná ustanovení
Platnost osvědčení vydaných před účinností této vyhlášky končí 31.12.2018.
Čl. 9
Účinnost
- Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.srpna 2008.
- Touto obecně závaznou vyhláškou se zrušuje obecně závazná vyhláška č. 1/2003 o povinnosti prokázat zkouškou znalosti místopisu, právních předpisů upravujících taxislužbu a ochranu spotřebitele, znalosti obsluhy taxametru, jako podmínky k výkonu práce řidiče taxislužby na území města Liberec a o způsobu provádění této zkoušky.
Ing. Jiří Kittner v. r. |
Ing. Ivo Palouš v. r. |
Primátor města Liberce |
Náměstek primátora města Liberce |
1) Např. zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (§§ 8, 19, 20, 31, 119, 124, 128,133, 137, 141,399, 427, 428 a 760, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník (§§ 1-12, 27.56.62.) v platném znění, zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii v platném znění, zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání (živnostenský zákon §§ 1 a 6), ve znění pozdějších předpisů, zákon č.111/1994 Sb. o silniční dopravě (§§ 2-9, 21, 21a, 34-37), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 526/1990 Sb. o cenách, ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 478/2000 Sb. kterou se provádí zákon o silniční dopravě (§§ 2, 11, 13, 21), ve znění pozdějších předpisů, zákon 634/1992 Sb. na ochranu spotřebitele ve znění pozdějších předpisů, zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů, v platném znění.